Činjenica da žene uglavnom podnose zahtev za razvod braka, nije dokaz teze da im se ne može udovoljiti, jasna je Jagodićeva ističući da su pripadnice nežnijeg pola danas u svakom pogledu izjednačene sa muškarcima.
– A i dalje samo mi rađamo i biološki smo vezane za decu prve tri godine. Kad nam muževi u tome ne pomažu, osećamo se nebitnim i nevoljenim. Kao da ne razumeju našu žrtvu koju podnosimo time što se odlučujemo za rađanje. Takvo stanje u porodici vodi netoleranciji i nerazumevanju. A kad nas ne razumeju i ne poštuju, šta će nam, kad smo finansijski nezavisne – kaže psiholog.
Istraživanje objavljeno u “Magazinu porodične psihologije” pokazuje da su muškarci u vezi srećni kad je njihova partnerka zadovoljna. Žene su, s druge strane, srećnije kad njihov partner zna da su očajne. Ma kako ovo na prvi pogled zvučalo čudno, priznanje muškaraca da su očajne, ženama zapravo sugeriše da je njihov partner emotivno uključen u odnos i da se ne povlači pred problemima. I upravo tu leži deo odgovora na večno pitanje šta žene žele.
– Svaka žena želi da je muškarac razume, voli i poštuje. Potrebno nam je i da nam se dive, da nas hvale, kako smo lepe, kako nam je dobar ručak, kako im je divno u našem društvu, kako su ponosni na nas. Potrebno nam je da prepoznaju našu ženstvenost i da nam pomognu da je iskažemo. U Americi postoji izreka: “srećna žena, srećna porodica”. U njoj ima puno istine – zaključuje psiholog.
Novosti.rs