Ono što svakodnevno objavljujemo i delimo na društvenim mrežama govori mnogo više o tome šta se dešava u našim glavama nego što smo toga svesni.
“O čemu razmišljaš?” Ovako “Fejsbuk” svakog dana pozdravlja svojih 1,7 milijardi aktivnih korisnika.
To je isto pitanje koje bezbrojni psiholozi, psihijatri i savetnici postavljaju svojim pacijentima i klijentima na početku seanse, ali i pitanje koje instinktivno postavljamo prijatelju ili članu porodice, koji deluje kao da ga nešto muči piše blic.
Naša aktivnost na društvenim medijima može da pruži neverovatne, a često nenamerne uvide u naše psihičko stanje.
Zato psiholozi i drugi stručnjaci istražuju kako mogu da iskoriste ove signale da bi izmerili „emotivni puls“ individua, zajednica, pa i čitavih naroda, piše “BBC”.
Šta o vama govori ono što objavljujete na Fejsbuku?
Istraživanje 555 korisnika Fejsbuka u SAD pokazalo je da ekstrovertne osobe mnogo češće objavljuju svoje društvene aktivnosti i detalje iz svakodnevnog života nego što to rade introvertne osobe.
Ljudi sa niskim samopouzdanjem će ćešće pisati i o svojim romantičnim partnerima, dok će narcisi pisati o sebi i hvaliti se svojim dostignućima, izgledom ili intelektom. Oni koji pate od neke vrste neuroze češće se okretati Fejsbuku kako bi tražili pažnju i neku potvrdu svojih vrednosti.
Drugo istraživanje je pokazalo da su osobe koje objavljuju mnogo svojih fotografija, naročito „selfija“ uglavnom narcisoidne i češće imaju i druge psihopatske crte u odnosu na one koji to ne čine.
Dalje, osobe koje previše digitalno menjaju svoje fotografije imaju nisko samopouzdanje…