Šesti mesec trudnoće

Čestitamo, prošla je prva polovina trudnoće! Ponosno šetate stomačić, osećate se važno, uostalom i treba kada nosite svog princa ili princezu.

reklame

Šta se dešava s mamom?

Dobro se osećate. Stomak raste, vrh materice je u nivou pupka. Ako povremeno osetite neko stezanje i opuštanje u donjem delu trbuha, nemojte da se uplašite. To je potpuno normalna pojava u trudnoći, koju izazivaju sporadične kontrakcije materice. Na ovaj način, povremeno se stežući i opuštajući, materica se priprema za porođaj. Češće će se javiti posle nekih vežbi ili ako ste imali naporan dan (to izbegavajte). Takođe, sve su učestalije kako trudnoća odmiče. Međutim, ukoliko primetite da su stezanja materice ritmična i praćena bolovima u krstima, obavezno se javite svom ginekologu.

Šta se dešava s bebom?

Bebino telo je potpuno prekriveno sirastim mazom (verniksom), koji je neka vrsta toplotnog izolatora, a i štiti kožu od delovanja urina (beba nema izdvojen WC, već piški u plodovu vodu). Rastu joj obrve i trepavice. Na zubima se stvara zubna gleđ. Rastu nokti na rukama, a tu su i otisci na prstima. Počinju da se stvaraju leukociti, a slušni aparat je potpuno formiran.

Na kraju 24. nedelje (šestog meseca), mališan je dugačak oko 30 cm, a težak oko 650 gr.

Šta treba da se uradi od pregleda?

Ovaj period trudnoće je najbolji za detaljnu analizu izgleda (morfologije) svih glavnih organskih sistema i spoljašnjeg izgleda bebe ultrazvukom.

Po protokolu vođenja normalne trudnoće (Zdravstvena zaštita žena u toku trudnoće, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, 2005.god.), ovaj pregled je jedan od dva najvažnija ultrazvučna pregleda u trudnoći (uz ultrazvuk od 11. do 14. nedelje, tj. u vreme „dabl“ testa).

Naravno, već ste naučili da jednom mesečno odete kod ginekologa na redovnu kontrolu (kontrola krvne slike, analiza urina, merenje krvnog pritiska, prirasta telesne težine, a i razgovor sa stručnim licem nije zanemarljiv).

 

Sedmi mesec trudnoće

Stigao je sedmi mesec trudnoće! Pročitajte šta vas u njemu očekuje…

Šta se dešava sa vama?

Medeni meseci trudnoće se polako privode kraju, stomak je porastao, materica se širi i pritiska okolne organe. U zavisnosti od toga o kom je organu reč, imate i propratne simptome. Materica pritiska i mokraćnu bešiku, pa svaki čas trčite u toalet, što nije nimalo prijatno. Pritisak na pluća dovešće do otežanog i ubrzanog disanja, a pritisak na želudac do gorušice. Peristaltika creva je zbog hormona inače usporena u trudnoći (otuda zatvor i hemoroidi), a pritisak materice na creva će još više pogoršati situaciju.

Šta se dešava s bebom?

Ako ste u ovim nedeljama bili u prilici da gledate svoju bebu na 4D ultrazvuku, može se desiti da je vidite kako stavlja prst u usta, plače, smeje se, ili čak otvara oči. Boja očiju je plava, ali naravno da se to na ultrazvuku ne vidi. Razvijaju se bronhije, pluća se periodično ritmično pokreću, a količina plodove vode stagnira, a zatim postepeno počinje da se smanjuje. U ovim nedeljama beba usporava rast (bez panike, to je normalno). Do kraja 28. nedelje narašće do 35 cm, a biće teška oko 1150-1200 gr.

Koje preglede treba da obavite?

Posle 24 nedelje u okviru ultrazvučnog pregleda (koji, sa aspekta gledanja građe bebe, uvek mora da bude maksimalno detaljan), obično se radi i analiza doplerom protoka kroz krvne sudove vaše materice. Analiza je korisna u proceni mogućnosti ovih krvnih sudova da snabdevaju vašu bebu onim što joj je potrebno, bez problema, do kraja trudnoće. Ukoliko imate preko 30 godina, ako ste punija trudnica, ako je beba krupnija na ultrazvuku, ginekolog će vam savetovati da uradite test opterećenja šećerom. To je onaj neprijatni test u kome pijete rastvoren šećer i nekoliko puta vam vade krv. Ukoliko su vrednosti više od normalnih za trudnoću, tada se radi o trudničkoj šećernoj bolesti. U ovom slučaju neophodna je dijabetična dijeta, a stručni tim u bolnici određuje da li je potrebno u terapiju uvesti insulin.

Kao što vidite, način ishrane je veoma važan. Pijte dosta vode (1,5-2l na dan), jedite vlaknastu hranu i žitarice sa celim zrnom, dosta ribe, piletine i svežeg voća i povrća. Idealno je ako do sada niste dobili više od 9 kg.

(nastavak na sledećoj strani)

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.