Četvrti mesec trudnoće

Stomačić se lepo zaoblio, okolina primećuje da ste trudni. Obilazite radnje s trudničkom garderobom.

reklame

Šta se dešava s vama?

Znate li da četvrti mesec trudnoće zovu „medeni mesec“? Sigurno je to zbog toga što povraćanje prestaje, pa ste puni energije (mada neke trudnice povraćaju celu trudnoću). Čak i u potpuno normalnim trudnoćama nije baš sve uvek idealno, kod polovine svih trudnica u ovim nedeljama javiće se neprijatan bol u donjem delu leđa.

Ove tegobe se mogu javiti u toku stajanja, sedenja ili čak i ležanja. Izazvane su istezanjem mišića leđa usled promene držanja vašeg tela u trudnoći. Nelegodnost se može ublažiti nošenjem udobne obuće (niska peta), pravilnim držanjem tela, sedenjem u stolicama sa anatomskim naslonima, izbegavanjem podizanja većih tereta i spavanjem na čvrstoj podlozi.

Treba biti oprezan kod pojave jakih bolova u leđima koji mogu biti znak komplikacije trudnoće. U tom slučaju se treba javiti ginekologu.

Šta je s vašom bebom?

U poređenju sa ostatkom tela, glava vaše bebe je ogromna. U četrnaestoj nedelji glava čini polovinu ukupne dužine bebe. U daljem toku trudnoće beba polako postaje proporcionalna. U četvrtom mesecu strukture lica se uobličavaju, čak počinju da rastu i obrve.

Ruke su potpuno razvijene s razdvojenim prstima i zamislite, formiranim otiscima. Kosti kalcifikuju i ovaj proces „osifikacije“ se nastavlja sve dok vaše dete ne prestane da raste (oko 18-19. godine).

Da li ste znali da vaša bebe sada počinje da piški? Pošto stalno guta plodovu vodu koja se filtrira preko bubrega do mokraćne bešike, mora da je prazni na svakih pola sata (kao penzioneri, bez uvrede).

U ovom uzrastu može da čuje majčin glas i otkucaje njenog srca, reaguje na svetlost, štuca. Po telu počinju da se razvijaju lanugo dlačice. Teška je oko 160 grama, a dugačka oko 17-18 cm.

Šta od pregleda treba da uradite?

Kontrola trudnoće inače podrazumeva mesečnu posetu ginekologu. Tom prilikom obavezno se meri visina krvnog pritiska, porast telesne težine, krvna slika i urin, na osnovu tih rezultata procenjuje se vaše opšte stanje i tok trudnoće. U trudnoći je povećan rizik od infekcije urinarnog trakta, te se u ovom periodu obavezno radi i urinokultura.

 

Peti mesec trudnoće

Zbog povećanog volumena krvi možete imati prolazne glavobolje ili nesvestice pri naglom ustajanju (ne skačite iz kreveta, nego ustajte polagano). Može se desiti da vam prokrvare desni. To je dobar razlog da posetite stomatologa, kod koga ionako treba da odete makar jednom u trudnoći.

Šta se dešava s bebom?

Rekli smo da u četvrtom mesecu čuje vaš glas, a sada već reaguje i na spoljne zvuke. Puštajte joj muziku, pričajte s njom. Ukoliko vam je ovo prva trudnoća, oko 18. nedelje osetićete neko neobično treperenje u stomaku (kao leptirići ili mehurići). To su pokreti vaše bebe. Iako je mališa počeo odavno da se mrda, vi njegovu (ili njenu) aktivnost tek sada počinjete da osećate. Ako vam je ovo druga ili treća trudnoća, prepoznavanje bebinih pokreta počinje nešto ranije (oko 16. nedelje). Inače, u ovom periodu trudnoće beba i nije tako aktivna, spava i do 20 sati na dan. Sve je veća i veća, ali je za sada prilično mršava. Ima oko 23-25 cm, što je polovina od porođajne dužine, a teška je oko 380 gr, ili samo 12% porođajne težine. Pa računajte.

Šta treba da uradite od pregleda?

Ovo je period kada treba uraditi ultrazvučni pregled – “genetski sonogram drugog trimestra”, naročito važan za trudnice koje nisu bile na “genetskom sonogramu I trimestra” (11 – 14.ng). Analizu iz krvi koja se zove “tripl” test, radite samo ako ste preskočili “dabl” test.

Pored posmatranja ultrazvučnih znakova za procenu rizika od Daunovog sindroma, za vreme ovog ultrazvučnog pregleda treba detaljno pogledati i kako je beba građena (njen spoljašnji izgled i građu unutrašnjih organa, uključujući i njeno srce tj. fetalnu ehokardiografiju).

Uočavanje nekog od ultrazvučnih znakova Daunovog sindroma na plodu ne znači da je plod mongoloid. Svaki od ovih markera ima svoj numerički faktor koji se uključuje u dotadašnji rezultat rizika od Daunovog sindroma dobijen „dabl“ ili „tripl“ testom. Tek kada se proračuna ukupni rizik (rezultat „dabl“ ili „tripl“testa, uz eventualno uočene ultrazvučne znake), donosi se odluka da li je neophodno proveriti hromozome ploda uzimanjem plodove vode za analizu (amniocenteza). Amniocenteza se u Bolnici „Analajif“ radi od 16. do 20. nedelje trudnoće, a rezultati se dobijaju za 8 do 10 dana.

Ovo je vreme kada vam se radi ginekološki pregled prstima, radi procene kvaliteta grlića i donošenja eventualne odluke o serklažu.

(nastavak na sledećoj strani)

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.