Fokusirajte se na prvi odgovor
Moramo dati poverenje svojoj prvoj reakciji u nekoj situaciji, a ne odbaciti je odmah. Može se ispostaviti da je instinkt bio zamaskirani strah, ali ne treba automatski smatrati da taj osećaj ništa ne vredi i ne može ništa pametno doneti.
Ako nam intuicija govori nešto, trebamo je pustiti da to kaže do kraja i potom nekoliko minuta procenjivati ima li to smisla ili ne. Ako nam se neko intuitivno čini čudan, mada nije uradio ništa zbog čega bismo mogli da pomislimo tako, treba se fokusirati na analizu njegovih postupaka. Tako možemo “pokupiti” važna upozorenja koja bismo inače propustili.
Izazovite svoj instinkt
Stručnjaci predlažu testiranja naših instinkata na članovima porodice i bližnjima, Možemo početi od procene njihovog raspoloženja i namera. Poenta rada s bližnjima je eliminisanje faktora straha iz intuicije, pa nam ona može dati najpouzdaniji uvid u situaciju.
Ne ignorišite intuiciju!
Neurobiologija tvrdi da je intuicija aktivnost koja dolazi iz desne strane mozga, a u svom se “radu” koristi delovima zaduženim za emocije, kreativnost i inovacije, dok je leva strana mozga zadužena za matematičke i činjenične analize.
Nedavna studija pokazala je da su ljudi, koji donose odluke bez da ih nakon toga objašnjavaju sebi i drugima, mnogo zadovoljniji i srećniji što su upravo tako postupili, a istraživanje Univerziteta Misuri je potvrdilo da je pozitivno razmišljanje pri odlučivanju češće povezano s našim stvarnim željama i osećajima. Ako se osećamo dobro i srećno, naš instinkt bolje radi, objasnili su naučnici.
Kurir.rs