2. Preživeli ste traumu i ne možete da prestanete da razmišljate o njoj
Bol zbog smrtnog slučaja u porodici, prekida veze ili gubitka posla može biti i više nego dovoljno za savetovanje.
“Obično mislimo da će ta osećanja nestati sama od sebe”, kaže Alvord, napominjući da to nije uvek slučaj. A tuga zbog gubitka može da utiče na naše svakodnevno funkcionisanje i čak da uzrokuje da se povučemo od prijatelja i u sebe. Ako ulovite sebe kako više ne činite stvari u kojima ste pre uživali i to primete i ljudi oko vas, možda je pravi trenutak da popričate sa stručnjakom.
3. Imate neobjašnjive glavobolje koje se ponavljaju, želudačne tegobe i imunitet vam je opao
“Kad smo psihički uzrujani, to utiče i na naše telo”, kaže Alvord. Istraživanja su potvrdila da se stres može manifestovati na čitav niz fizičkih načina, od hroničnih probavnih tegoba do glavobolja, učestalih prehlada, pa čak i nedostatka libida. Rejdenberg dodaje da su neuobičajeni bolovi poput iznenadnih grčeva mišića (koji su se stvorili odjednom, naizgled ničim izazvani) ili bolova u vratu, često znakovi dugotrajnog stresa ili emotivnog neraspoloženja.
4. Počeli ste da koristite nešto kako biste se nosili sa situacijom
Ako shvatite da ste počeli sve više da pijete ili koristite droge ili prekomerno jedete, ili tek razmišljate o svemu navedenom, to mogu biti signali da se nadate da ćete na taj način ugušiti osećanja sa kojima bi ustvari trebalo da se suočite.
5. Na poslu ste sve neproduktivniji i sve više grešite
Promene na poslu učestale su među osobama koje se muče sa emotivnim ili psihološkim problemima. Možda se osećate isključeno od posla, kaže Rejdenberg, čak i ako vas je on pre činio srećnim. Osim promena u koncentraciji i pažnji, možda dobijate i negativne kritike od šefa ili kolega, što bi moglo da ukazuje na veće probleme.