Iako se ne slažete sa većinom onoga što čujete od druge osobe, možete da pronađete makar i najmanji deo onoga sa čim se slažete. Mi to najčešće sklanjamo u stranu, ako ne i ignorišemo, jer smo fokusirani na “bitku između dobra i zla”. Naše misli su u potrazi da pobiju pre nego da potvrde, da pobede pre nego da razumeju. Iako kažemo da nam je stalo do onog drugog ne ponašamo se ljubazno.

Ako se oslobodimo tog suludog cilja da pobedimo u svakoj argumentaciji i pokušamo da pronađemo nešto sa čim se slažemo, rezultati mogu da budu zapanjujući. Na kraju krajeva, ako treba da “pobedite” to znači da druga osoba mora da “izgubi”. Šta mislite, kako to deluje na odnose?

reklame

Jednom kada “suprotna” strana oseti da je čujete, razumete i da postoji nešto sa čim se slažete, on ili ona će biti voljnija da vas sasluša.

Vreme je bitno. Ne možete da kažete: Da, ali…” To je proces poništavanja. Umesto toga, potvrdite nešto, zastanite, i neka pomirljiv duh ispuni prostor koji bi inače bio okupiran bučnim argumentima koji idu s jedne strane ka drugoj. Taj pomak postaje plodno tle za smislenu komunikaciju i konstruktivnu razmenu.

To što potvrđujete 5% nikako ne znači da treba da napustite svoju poziciju u vezi sa 95% sa kojim se ne slažete. Vi ste jednostavno postavili temelje za druge da se uključe u ono što vi imate da kažete. Ovo pravilo, ili bolje reći proces, omogućava da zaustavi našu reaktivnu prirodu i da se okrenemo ka drugima, i pokažemo da nam je stalo.

Bizlife.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.