Zdrave granice u emocijama
Tako će u jednoj vezi biti sportski tipovi jer partner voli sport, u drugoj vezi će biti odlične kuvarice jer partner ceni takve osobine, a u trećoj vezi će voleti muziku i sve ono što voli partner. Manjak zdravih granica je i zaljubljivanje u svaku osobu koja pokaže zanimanje za vas i posebno se potrudi oko vas, a da vam pritom nije previše privlačna.
Oslabljene granice imate i kad ne znate da se oduprete onima koji vas tretiraju bez poštovanja, ako ne znate da se odbranite od verbalnih napada, ili ne znate da se zauzmete za sebe u situacijama u kojima ste zanemareni, preskočeni, zakinuti ili na neki drugi način dovedeni u podređeni ili ponižavajući položaj.
Nedostatak zdravih granica može ići i u drugom smeru. Osobe koje očekuju da drugi automatski ispune njihova očekivanja, osobe koje uzimaju sve što mogu, ne zato što im je nešto potrebno, već zato što to nešto mogu uzeti, zdrave i sposobne osobe koje ne funkcionšu ako se neko drugi ne brine o njima, takođe su primeri pomanjkanja zdravih granica.
Za početak, treba se podsetiti na to da imamo pravo da postavimo granice. Odredite kakvo je ponašanje drugih prema vama neprihvatljivo, ono što nikako ne možete tolerisati. Zapišite svoja prava i strpljivo ih praktikujte u svakodnevici. Za svakog od nas ta lična prava mogu biti drugačija. Za nekoga će prioritet biti pravo na slobodno vreme, pravo da se na godišnjem odmoru ne javlja na službeni telefon, a nekom drugom će to biti pravo na poštovanje, privatnost, sopstveno mišljenje i mnogo drugih stvari.
Kako biste se uspešnije izborili za svoja prava, zapamtite da potrebe i osećaji drugih nisu važniji od vaših, kao što ni vaše potrebe i osećanja nisu važniji od tuđih. Poštujte sami sebe, verujte u sebe, prepoznajte svoje potrebe. Dokle god u ispunjavanju svojih potreba ne štetite drugima, one za vas treba da imaju prioritet. To nije sebičnost! Podsetite se uvek iznova, posebno kada treba da kažete „ne”, na to da su vaše potrebe i osećanja važni. Ne treba da se žrtvujete, posebno ako to niko od vas i ne traži. Davati zato kako biste davanjem i žrtvovanjem na neki način kupili ljubav, prihvatanje ili poštovanje vrlo je iscrpljujuće i retko kad donosi željene nagrade. Više se isplati raditi na učvršćivanju sopstvenih granica.
Važno je i da naučimo da upravljamo negativnim mislima. Kontemplacija i meditacija uče nas da negujemo svoj unutrašnji prostor tako što se učvršćujemo u pozitivnom koje nas osnažuje. Kultivišući misli, lakše ćemo prepoznati svoje ciljeve i vrednosti i imati više volje i snage da se posvetimo njihovom ostvarenju. Zdrave unutrašnje granice pomoći će nam da mislimo na sebe i prestanemo da se automatski slažemo sa mišljenjima, savetima i kritikama koje nam upućuju drugi.
lovesensa.rs