NAUČI DA POSTAVIŠ GRANICE: Ne dozvoli da te svako voda kako stigne i da ti drugi kroje život

Granice su važan deo ličnosti. Postavljamo ih na fizičkom, emotivnom i mentalnom nivou kako bismo zaštitili sve ono što nam određuje sopstveni osećaj identiteta.

Granice su važne jer štite našu intimu. Pomažu nam da jasno prepoznamo ono šta jesmo, šta mislimo i osećamo, ono što nam je vredno i važno, po čemu se jasno razlikujemo od drugih. Granice nas štite i istovremeno nam pomažu da prepoznamo svoju jedinstvenost. S druge strane, pokazuju nam i naše domete i ograničenja. Održavati granice zahteva samodisciplinu i negovanje odgovornog odnosa, najpre sa samim sobom, piše lovesensa.

Tek kad savladamo veštinu uspešnog upravljanja sopstvenim vrednostima, organizaciju svog ponašanja, vremena, misli i osećanja, možemo biti sigurni da smo se zaštitili od toga da neko drugi nama manipuliše, da nas iskorišćava ili nas povredi na bilo koji način. Prepoznavanje ličnih granica podseća nas na to kako i drugi imaju svoje granice i da treba da ih poštujemo. Zdrave granice znače uspešnu saradnju sa drugima, stabilnu intimnu vezu. Granice naš štite i određuju naš doseg, ali to ne znači da se ne mogu proširiti, učvrstiti ili se u pojedinim životnim periodima – urušiti.

reklame

Mnogo je znakova koji nas upozoravaju na to da su nam se granice urušile. Kad zateknemo kako radimo ono što ne želimo, da radimo previše, nemamo dovoljno vremena za odmor i rekreaciju ili smiren i zdrav obrok, kako odugovlačimo u donošenju odluka, posve je jasno da zapuštamo svoje unutrašnje granice. Kad kažete „ne”, alarm koji će se najsnažnije oglasiti je osećaj krivice. Krivica se javlja jer duboko u sebi mislite da nemate pravo da postavite granicu.

devojka

Još od najranijeg detinjstva učimo kako da postavljamo granice, pa je moguće da ste već u detinjstvu doživeli da vas nisu poštovali i na razne načine su zanemarivali i vaša prava i vašu ličnost. Važno je prepoznati da imate pravo – pravo na privatnost, pravo da čuvate svoju energiju, pravo da otkažete sastanak, promenite mišljenje, pravo da se ne javite na telefon ili pravo da se sa vama ophode pristojno i sa poštovanjem.

U vaspitanju dece se često događa da ljubav izbriše granice, pa roditeljima postaje teško da kažu „ne”. Ali, važno je da svojim ponašanjem učite dete kako da izgradi sopstvene granice. „Ne” neće dugoročno povrediti dete, već će mu dati važnu priliku za učenje i time mu omogućiti da se razvije u osobu koja ima zdrave granice.

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.