Mladi ljudi su najrizičnija grupa za dobijanje polno prenosivih bolesti, zbog toga im je neophodna edukacija.

Većina mladih veruje u mitove kada su u pitanju polno prenosive bolesti i misle da to njima ne može da se dogodi. Zbog toga je potrebno te zablude raspršiti.

Oboljevaju samo oni koji su imali puno partnera

Prva stvar koju morate da naučite jeste da polno prenosive bolesti nije briga koliko ste do sada imali partnera. Znajte da se takve bolesti prenose tokom nezaštićenog seksa, bio on vaginalni, oralni ili analni. Takođe, znajte da bolest možete preneti i ako delite “seksualne igračke”.

reklame

mitovi o polnim bolestima1

Bolest vidljiva na prvi pogled

Svi koji misle da su polno prenosive bolesti odmah vidljive, mnogo greši. Mnogi koji pomisle na ove bolesti vide osip, svrab, sekret. Međutim, često polno prenosive bolesti nemaju nikakvih simptoma ili se oni ne pojavljuju u privih nekoliko nedelja, pa čak i meseci. Vi ili vaš partner možete biti nosilac neke od bolesti a da to i ne znate.

Sve se leči

Istina je da lekar može da izleči mnoge polne bolesti, ali kod nekih je medicina nemoćna. Virusi poput genitalnog herpesa i HIV-a mogu ostati u telu uprkos lečenju.

mitovi o polnim bolestima2

Možete se zaraziti preko WC šolje

Da, nije pametno da sednete na tuđu WC šolju, ali to ne znači da iako to učinite da ćete odmah pokupiti “ono najgore”. Polno prenosive prenose se tokom nezaštićenog odnosa. Pojedine infekcije poput stidnih vaši mogu se preneti putem kože ili razmenom odeće, posteljine ili peškira, ali ne i sedenjem na WC šolji.

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.