– Nezainteresovanost može biti i posledica uzimanja nekih lekova, na prvom mestu antihipertenziva i anitidepresiva – objašnjava Šamanovićeva.

Seksualna želja prirodno fluktuira tokom života, ali i tokom dana.

reklame

– Tako je na primer tokom dana nivo testosterona, hormona zaslužnog za seksualnu motivaciju kod oba pola, na vrhuncu u jutarnjim satima, a opada nakon menopauze. Zbog pada estrogena u menopauzi su češći poremećaji lubrikacije i promene genitalne sluznice, pa neke žene zbog pojave genitalnog bola izbegavaju seks.

SEKS U BRAKU

Fizičke promene koje se događaju u procesu starenja mogu dovesti do pada samopouzdanja i libida, a tome neminovno doprinosi fokus društva, a ponekad i partnera, isključivo na fizičku lepotu – upozorava mr Šamanović.

Kod nekih žena je pad libida povezan s uzimanjem kontracepcije.

I menstrualni ciklus ima uticaj na libido i on najčešće jača neposredno pre ovulacije, a slabi na početku menstrualnog krvarenja. Za to su, osim fluktuacije hormona, krivi i simptomi PMS-a, poput osećaja nadutosti, razdražljivosti i umora, tvrdi dr Hilda Hačerson, profesorka ginekologije na Univerzitetu Kolumbija. Sniženoj seksualnoj želji doprinosi i loš odnos s partnerom, kao i to što ne učestvuje ravnopravno u brizi o deci i domu.

seks poze

– Život s malom decom često dovodi do pada libida. Mnogi parovi po dolasku deteta mogu osetiti prolazne promene seksualne želje, ali je to uglavnom posledica umora – kaže mr Šamanović.

Postporođajni period je pak biološki fenomen. Nakon porođaja žensko telo proizvodi manje estrogena, a jača veza između majke i bebe. Tokom dojenja proizvodi se prolaktin, hormon koji stimuliše proizvodnju mleka, a to može dodatno potisnuti libido. Sve to zajedno s nedostatkom sna, promenom težine i stresom zbog brige o novorođenčetu stvara spoj koji gasi seksualnu želju.

 

24sata.hr

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.