Dlačice “tamo dole” treba da ostanu tamo daleko
“Stidne dlacice imaju zaštitnu ulogu , a potpuna depilacija moze oštetiti kožu i dovesti do problema urastanja dlacica i gnojnih procesa”, naglašava Fazlagić, a Radaković pojašnjava – ukalnjanjem stidnih dlačica lakše se i bolje sprovodi higijena polnih organa. Međutim sam proces uklanjanja tj, depilacija može biti i opasna. Koža u predelu genitalija je jako osetljiva, te prilikom depilacije toplim sredstvima moze doći do opekotina i do fizičkog oštećenja tj oguljotina,koje se mog razviti u jako neprijatne zapalenjske procese – izričita je doktorka Radaković.
Pazite šta piše na vlažnim maramicama
Postoje vlažne maramice koje su namenjene za brisanje intimnih delova tela, ali njih treba koristiti što ređe samo u situacijama kad nismo u mogućnosti da koristimo vodu, tj. kada smo van kuće, kaže doktorka Radaković.
Čudno zvuči, ali dalje ruke od sapuna
Obe doktorke kao najveću grešku navode neredovno i nepravilno održavanje higijene genitalija.
Greška je preterano korišćenje hemije, sapuna, šampona čime se menja PH vaginalne sredine i povećava se mogućnost razvoja gljivica i bakterija u vaginalnoj sredini.
Kada na pregled
Ginekološke preglede treba obavljati redovno,a to je obavezno jednom godišnje, a u zavisnosti od nalaza pri pregledu i od mišljenja lekara nekad i češće. Godišnji pregled podrazumeva kolposkopski pregled sa uzimanjem PA-pa brisa koji služe za rano otkrivanje karcinoma grlića materice, određivanje stepena čistoće vaginalnog sekreta, kao i klinički tzv. bimanuelni pregled organa u maloj karlici. U zavisnosti od nalaza nekad je potrebno uraditi i Ultrazvučni pregled. U okviru godišnjeg pregleda kod mladih osoba obavezno bi bilo uraditi i Ultrazvučni pregled dojki.
Izvor: 24sata