Sa sve multitasking mogućnostima uspešnih poslovnih žena, kao i dobrih domaćica, žene se pokazuju kao veoma moćne, inteligentne i energične (što i jesu). Međutim, i pored duha emancipacije koji demonstrira “snagu” muškarcima, mnoge žene se i dalje osećaju slabije u određenim situacijama ili uslovima.
Ipak, muškarci i žene su rođeni sa fundamentalnim razlikama, i to ne samo fizički, već i po strukturi i biologiji mozga.
“Dokazi” koje žene svrstavaju u “slabiji” pol:
1. LAKŠE SE RASPLAČU
– Kod žena suzne žlezde se anatomski razlikuju od muškaraca. Žene takođe imaju veći nivo hormona prolaktina i to za 50-60 odsto više nego kod muškaraca. To je hormon odgovoran za regulisanje razvoja suznih žlezda u detinjstvu, i proizvodnju suza kod odraslih.
2. LAKŠE SE NAPIJU
– Žensko telo proizvodi manje želudačnih enzima za razlaganje etanola, a takođe imaju manje vode u telu za rastvaranje alkohola. Problem je dakle u tome što žene imaju manje vode u svojim ćelijama, pa samimi tim i u telima, nego muškarci. Alkohol se apsorbuje u krv, a zatim sprovodi u vodu u ćelijama. To je razlog zašto se žene napiju lakše od muškaraca. Iako će popiti istu količinu alkoholnih pića kao muškarac, žena će zbog toga imati veći procenat alkohola u krvi.
3. TEŽE PODNOSE BOL
– Nedavna studija je pokazala da žene imaju tendenciju da iskuse veću fizičku bol nego muškarci, kada su izložene sličnim uslovima bolesti. Razlike u biološkim strukturama mozga su ono što takođe čini žene sklonije da se žale na veći intenzitet bola. Detaljna ispitivanja i skeniranja mozga, pokazala su da žene imaju intezivniji osećaj za bol nego muškarci.
Kod “jačeg” pola, osećaj za bol nalazi se u delu mozga koji uključuju i sposobnost izbegavanja bola, dok kod žena to nije slučaj. Skeniranje mozga magnetnom rezonancom pokazalo je da žene iz tog razloga osećaju znatno jaču bol nego muškarci.
S ovim poslednjim se baš i ne slažemo (praksa ipak pokazuje drugačije), ali ako tako kaže studija…
Smedia