Zdrava kičma, zdravo dete foto Pixabav

Najkritičniji periodi za razvoj kičme kod dece su polazak u školu i ulazak u pubertet. Tada se najčešće javljaju problemi, upozoravaju lekari

Najčešći problemi sa kičmom kod dece su skolioza (krivljenje kičme u stranu, najčešće u obliku slova C) ili dvostruka skolioza (kao slovo S), kifoza (pogrbljenost, kada je rameni pojas i kičmeni stub u grudnom delu povijen ka napred) i lordoza (prenaglašena krivina u lumbalnom, tj. krsnom delu kičme), pišu Bebac/ Žena Blic.

Za uspešno lečenje najvažnije je rano otkrivanje. Ukoliko se na vreme ne reaguje i odlaže korektivni rad, loše držanje tela s vremenom može da izazove strukturne ili statičke deformitete koje je teže korigovati određenim vežbama i umanjuje mogućnost potpunog rešavanja problema.

reklame

– Najproblematičniji deformitet je skolioza zato što pored krivljenja trupa i kičmenog stuba u stranu, dolazi i do rotacije kičmenih pršljenova koji za sobom povlače rebra, što dovodi do deformacije grudnog koša i do pojave gibusa, tj. grbe. I kod kifoze dolazi do deformiteta grudnog koša i grudne kosti, pa se javljaju pileće grudi (Pectus carinatum) ili udubljene grudi (Pectus excavatum). – Kao posledica lordoze često se javlja i kifotično držanje tela, a u kasnijem periodu može doći i do diskus hernije – kaže za „Blic” Olivera Popović, visoki strukovni terapeut.

Osim lošeg estetskog izgleda, važnije je reći da naši unutrašnji organi nisu u adekvatnom položaju, a zbog deformiteta koji može stvarati unutrašnji pritisak neretko se javljaju problemi sa disanjem, radom srca i bolovi.Nikada nije rano za proveru u kakvom je stanju kičma deteta, čak i kada je ono skroz malo.

Vežbe za najmanje uzraste

U periodu najintenzivnijeg razvoja, između četvrte i desete godine, deca ne bi trebalo da se opredeljuju za jedan sport. Preporuka je da prethodno nauče složene veštine, uspostave dobru ravnotežu i koordinaciju, mišićni balans i dobre motoričke sposobnosti, a sve je to veoma teško postići ukoliko se na tome radi posle puberteta.

– Dete treba pratiti od samog rođenja, a naročito kad prohoda. Faktori koji utiču na nastanak deformiteta kičmenog stuba nisu samo loše držanje, gojaznost, teška školska torba, fizička neaktivnost već i ravni tabani, X ili O noge, nepravilno tretiran tortikolis kod beba, ali i drugi koštano-mišićni problemi – savetuje Olivera koja u „Master mini” centru za pravilan razvoj dece u sklopu ambulante „Master Physical” svakodnevno radi sa najmlađima.

Ona dodaje da će pravilne, dozirane, tačno izvedene vežbe svakako uticati na pravilan razvoj i rast deteta, na povećanje mišićne snage i elastičnosti, ali će dovesti i do rešavanja problema. Sport pozitivno utiče na razvoj deteta, međutim, nije svaki sport za svako dete.

Do rezultata kroz igru

Kako kaže naša sagovornica, pitanja koja roditelji najčešće postavljaju jeste koji je sport najbolja opcija za njihovo dete. Uz to, uvek pitaju da li postoje korektivne vežbe koje nisu monotone i dosadne.
– Kada dete vežba kroz igru, zabavu i smeh, pravilno se razvija, ne razmišljajući da pritom vežba i angažuje muskulaturu za pravilan razvoj i oblikovanje tela. Kod nas se svakom detetu individualno pristupa, kroz pregled, merenja, notiranje problema…

– Treba voditi računa o položaju koji je dominantan u tom sportu jer neki sportovi mogu da dovedu do nastanka ili do povećanja deformiteta. Košarka nije dobra kod dece kod kojih postoji predispozicija za stvaranje kifoze. Balet i ritmička gimnastika ne preporučuju se deci sa povećanom lordozom. Jednostrani sportovi kao što je tenis nisu dobri za decu sa skoliozom.

Bebac/ Žena Blic

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.