Uživajte u PMS-u: Menstruacije mogu biti veoma bolne, mogu vam zadavati glavobolje, ponekad ili često osećate će se bolesno ili ćete imati bolove u stomaku. Da – menstruacije mogu biti veoma bolne, a situacija može biti još gora ako postanu neredovne. Neredovna menstruacija je jedna od najčešćih menstrualnih bolesti. Vrlo često, neredovne menstruacije nisu razlog za brigu, ali ponekad one mogu biti signal zdravstvenih problema.
Redovne menstruacije
Pre nego što definišemo neredovnu menstruaciju, treba odrediti šta znači redovna menstruacija. Obično se kaže da redovna menstruacija dolazi svakih 28 dana, ali zapravo menstrualni ciklus svake žene je drugačiji. U zavisnosti od vašeg tela i vaših hormona, menstruaciju možete dobiti svakih 20 ili je možete dobiti svakih 35 dana. Dobar način da utvrdite da li su vaše menstruacije redovne jeste da vodite evidenciju i izračunate broj dana između svake menstruacije. Ukoliko se one javljaju u približno jednakom broju dana između svakog ciklusa, znači da su vaše menstruacije redovne. Redovna menstruacija obično traje 5 dana, ali i krvarenje koje traje 3 do 7 dana je potpuno normalno.
Neredovne menstruacije
Neredovne menstruacije nisu retkost, one pogađaju oko 30 procenata žena u njihovim plodnim godinama. Neredovna menstruacija je bilo koja vrsta krvarenja koja nije normalna u poređenju sa vašim uobičajenim menstrualnim ciklusom. Ovo podrazumeva kašnjenje ili preuranjenu menstruaciju, kao i bilo kakvo krvarenje između dva ciklusa. Može se javiti kao naročito obilno (menorrhagia) ili oskudno krvarenje. Mnoge žene doživljavaju neredovan menzis kao izostanak mentruacije, neprekidno krvarenje ili menstruacije koje se javljaju dva puta u jednom ciklusu.
Uzroci neredovne menstruacije
Neredovne menstruacije su često rezultat pobrkanih hormonskih signala. Da bi došlo do menstruacije vaše telo stvara hormone, kao što su estrogen i progesteron. Sistem oslobađanja ovih hormona se vezuje za osovinu hipotalamus – hipofiza i jajnike unutar vašeg tela. Da bi započela ovulacija i menstruacija ovi delovi tela jedni drugima treba da pošalju signal. Ovi signali se ponekad mimoiđu ili se međusobno preskoče što izaziva neredovne menstruacije.
Ali šta utiče na poremećaje ovih hormonskih signala? Postoje zapravo brojni uzroci koji lako mogu da izazovu promene nivoa hormona i izostanak menstruacije:
– trudnoća: ako ste trudne, vaše telo će početi da proizvodi drugačiji nivo hormona. Ovo će izazvati brojne simptome trudnoće, kao što je i prestanak menstruacije.
– stres: stres je česti uzrok neredovne menstruacije. Ako ste umorne, zabrinute ili uznemirene to može izazvati disbalans vaših hormona.
– dijeta: oskudna dijeta ili nagli gubitak kao i porast kilograma može, takođe, da utiče na vaše hormone. Žene sa anoreksijom ili bulimijom često nemaju menstruaciju ili je imaju neredovno.
– vežbe: intenzivno vežbanje vam se može osvetiti izostankom menstruacije.
– prva menstruacija: nakon prve menstruacije ciklusi mogu biti neredovni neko vreme. Dok ne postanu redovni može proći i do tri godine.
– perimenopauza: period koji prethodi menopauzi uzrokuje promene nivoa vaših hormona i često je signaliziran neredovnom menstruacijom.
– hormonska kontracepcija: tablete za kontracepciju i neredovna menstruacija ponekad idu zajedno. Potrebno je vreme dok se vaše telo navikne na novi nivo hormona koji se reguliše hormonskom kontracepcijom.