Složeni ugljeni hidrati
Ishrana koja doprinosi podmlađivanju organizma treba da bude bogata složenim ugljenim hidratima, kao što su integralne žitarice, voće, jezgrasti plodovi i semenke. Ove blagotvorne namirnice treba jesti u sirovom stanju, termički neobrađene. Bogate su vlaknima pa mogu da spreče hronične tegobe (opstipaciju, hemoroide, hipertenziju) koji doprinose procesu starenja. Kompleksni ugljeni hidrati prava su riznica fitohemikalija koje sprečavaju nastanak artritisa, raka i srčanih oboljenja, bora i staračkih pega.
Zeleno povrće
Zeleno povrće bogato je hlorofilom, čistačem krvi, koji ima sposobnost da pH organizma dovede u ravnotežu i da ukloni posledice različitih zagađenja kao što je udisanje duvanskog dima i benzininskih isparenja. Uz njegovo prisustvo poboljšava se apsorpcija hrane i dejstvo antioksidanata na jačanje imunološkog sistema, što predstavlja ključni aspekt usporavanja procesa starenja. Najbolji izvor hlorofila jesu klice i mladi izdanci žitarica i mahunarki, te semenke, naročito ječma i pšenice.
Voda
Obična voda je vrlo važan deo zdrave ishrane, ali ljudi je često ne unose u dovoljnoj količini. To može uzrokovati dehidrataciju mozga i senilnost kod starijih osoba. Minimalna količina koju treba popiti iznosi dve čaše vode dnevno, a optimalna šest. Osim toga, tečnost se u organizam unosi i svakodnevnim konzumiranjem voća, čajeva i ceđenih sokova.
lepota i zdravlje