Ovde postoji opasnost da sumorno raspoloženje, tugu i nezainteresovanost, koji su najnormalnija posledica premorenosti organizma, počnemo da tumačimo kao simptom depresije, da svoje razmišljanje kada smo u tom stanju shvatamo previše ozbiljno i da posledično osetimo strah, krivicu ili tugu zbog takvih sumornih razmišljanja.
Kada smo umorni, neispavani i iscrpljeni, ne smemo svoja razmišljanja u tom stanju doživljavati kao realnu procenu situacije jer će ona verovatno biti potpuno drugačija čim nam se organizam oporavi.
Neraspoloženje, tuga, osećanje bespomoćnosti, ljutnja, plakanje, nagle promene raspoloženja, ukoliko traju nekoliko dana nakon porođaja i nisu jako intenzivna, nisu postporođajna depresija, već zdrav način naše psihe da se prilagodi situaciji, da sumira sve što se desilo, da povrati osećaj kontrole, da na neki način osmisli neočekivane ili zbunjujuće sitne događaje koji su se možda desili itd. Ove nagle smene raspoloženja, od intenzivno prijatnih do intenzivno neprijatnih, predstavljaju dakle zdrav način prilagođavanja na situaciju.
Ovo stanje se zove bebi bluz.
trudnocaizdravlje.rs/zena.blic.rs