Stalni “krugovi boli”: Ako mislite da možete promeniti “lošeg” dečka i kako ljubav pobeđuje sve, magnet ste za ljude otrovnih osobina, upozoravaju psiholozi.
Niko nije imun na tzv. otrovne ljude. Čak i ako ste talentovani pijanista, vrhunski lekar ili dobroćudna vaspitačica, ne naučite li prepoznati znakove opasnosti, teško ćete izbeći otrovnu vezu, kaže psiholog i stručnjak za veze Kristina Marchant.
Nezdrave odnose ona naziva “krugovima boli”, a kao primere navodi veze u kojima se jedan od partnera oseća iznevereno, odbačeno, maltretirano ili zapostavljeno.
Vrti li se sve oko partnerovih želja i potreba, a vaši su osećaji i ličnost potisnuti u “podzemlje”, ne trošite beskrajnu energiju na uzaludan pokušaj menjanja te osobe.
– Mislite li da možete promeniti ‘lošeg’ dečka ili vam je žao osobe koju viđate te smatrate da ljubav pobeđuje sve, magnet ste za ljude otrovnih osobina; oni se ‘lepe’ za ljubavne idealiste. Zato je najvažnije da vam očekivanja budu realna – objašnjava dr. Lillian Glass, autor priručnika “Otrovni ljudi”. Čini li vam se da je novi partner apsolutno savršen, takođe dobro izoštrite sva čula, posebno ako ste u ranjivoj fazi.
Slatke reči, neodoljiv šarm, preterano zaštitničko ponašanje i neprestano obasipanje poklonima mogu prikrivati nesigurnu ili nezdravu osobu.
– Ali uzrok otrovne veze može biti i situacija koja sprečava razvoj kvalitetnog odnosa poput odnosa ‘prijatelja s povlasticama’ – ističe psiholog Marchant.
Izvrtanje reči
Upozori li vas partner da nije za vezu ili da voli kockanje te često završava u dugu, verujte mu i ne pokušavajte izvrnuti situaciju.
Istražite situaciju
Kaže li nešto “beskrajno pogrešno”, upustite se u ispitivanje: “Oprosti, nisam čula što si rekao” ili “Što si time tačno mislio?”.
Skrivena pitanja
Zaprepasti li vas razmišljanjima, recite: “Neki bi to smatrali pogrešnim” ili “Kako bi reagovao da ti neko kaže da grešiš?”.