Od ljubavi se umire: Ukočenost i bolovi u pojedinim delovima tela mogu biti izazvani emocionalnim slabostima, smatraju američki psiholozi. Činjenica je da su bolovi i napetost u pojedinim delovima tela posledica nezdravih životnih navika ili nedovoljne fizičke aktivnosti.
Međutim, najnovija istraživanje na polju psihologije otkrivaju da to nisu jedini uzroci probadajućeg bola u predelu leđa, kao ni ključna stvar zbog koje nastaje povremena ukočenost vrata ili ramena.
Američki psiholozi smatraju da je u pitanju emocionalni bol. Jedna od njih je Deb Šapiro, autorka knjige „Vaše telo izgovara vaše misli”, koja tvrdi da razumevanjem toga kako su delovi tela povezani sa određenim emocionalnim stanjima, možemo lakše doći u kontakt sa zanemarenim područjima sopstvene podsvesti. Ova žena smatra da je to najbolji način da se dođe do korena problema, odnosno uzroka telesnih bolova.
Vrat
Vrat služi kao dvosmerni kanal „komunikacije”. Kroz njega prolaze osnovne životne namirnice, kao što su voda, hrana i vazduh, ali je to i organ koji služi za izražavanje i emocija i misli u vidu govora. Ukočenost vrata obično ukazuje na otpor i neslaganje s drugačijim načinima razmišljanja.
Ramena
Na njima nosite teret svojih odgovornosti – posao, porodicu, kredite. Iz njih se kreativna energija spušta u ruke, koje sprovode u delo sve ljudske aktivnosti. Napetost u ramenima ukazuje na otpor i neslaganje, možda upravo prema odgovornostima za koje mislite da morate preuzeti. Stručnjaci kažu da se na njima očitava pritisak kojem je osoba izložena u bilo kojoj životnoj sferi. Iz područja oko lopatica polaze bes, prezir, krivica ili stid.
Sedalna regija
Iako se stražnjica čini mekanom, mišići u njoj su često najnapetiji i najzgrčeniji u čitavom telu. Sedalna regija je povezana sa pitanjima kontrole i moći, eliminacije i popuštanja. Mišići stražnje lože su povezani sa kolenima koja nam služe da se sagnemo i čučnemo, tako da zadnja loža obično znači da se moramo intenzivnije predati i prepustiti nečemu. Bedra takođe mogu da zabole kada nismo u mogućnosti da „napustimo” stare emocionalne konflikte, traume iz detinjstva, ili ukorenjenu mržnju. Ovo područje je povezano i sa seksualnošću i taj deo intime se odražava na njegovo zdravlje.
Donjii deo leđa
Ovaj deo tela nosi težinu ukupnog gornjeg dela i povezan je s predostrožnostima koje se tiču preživljavanja, sigurnosti i uzdržavanja. Fizioterapeuti smatraju da, ako se osećate nesigurnima ili nemate samopouzdanja u važnim poslovima, takvo će vam biti i držanje tela. Taj se pritisak može manifestovati u vidu bola u lumbalnom delu kičme.