Kultura onoga ko odbija ljubav uglavnom je predstavlja kao ljubavnika, poželjnu osobu, neretko grubu i bezosećajnu, dok je onaj ko je ostavljen osoba u čiji se svet mnogo suptilnije ulazi u knjigama i filmovima. Ipak, osoba koja odbija druge, često se nosi sa ličnim problemima, osećajem krivice, nesigurnosšću, preispitivanjem sopstvenih odluka. Nedovoljno je ispisanih uloga za one koji ostavljaju u kluturi širom sveta.
Svaka ljubav je emocionalna međuzavisnost, gde akti jedne osobe određuju osećanja druge osobe.
Kako se oporaviti od neuzvraćene ljubavi?
Neuzvraćena ljubav je idealizovana, neretko savršena, nepoznata, ujedno i mesto koje traži manje angažovanja i suočavanja sa sobom. Neuzvraćena ljubav nije zahtevna, ne traži kompromise, zajednička rešenja, lojalnost. Komunikacija se odvija jednosmerno, ljubav se najviše ispoljava u monologu osećanja i misli onoga koji voli. Iz tih razloga korisno je sebe zapitati da li se ovakav patern ponašanja ponavljao više puta, kako bi se došlo do boljeg upoznavanja sebe, razloga iz kojih se u takve odnose ulazi i kako uvesti promenu.
Ponekad odigravamo u realnom životu sopstvena pogrešna uverenja. Ukoliko osoba pati od niskog samopouzdanja, loše, negativne, kritikama ispunjene, slike o sebi, njen destruktivni obrazac može biti vezivanje za osobu koja je odbacuje, čime potvrđuje prethodno formirano pogrešno uverenje: „Ne zaslužujem ljubav, ne vredim dovoljno“. Potraga za neuzvraćenom ljubavlju igra ulogu u proročanstvu pojedinca, ona je tražena pozornica za sopstveni loš scenario o sebi.
Navedena dva koraka se obično obrađuju u psihoterapijskom procesu, gde osoba u sigurnom, negujućem i podržavajućem odnosu, polako počinje da prihvata sebe, da odbacuje loše obrasce koji su postojali. Paralelno se razvija samilost i ljubav prema sebi, fokus se sa druge osobe pomera na sopstvenu ličnost.
Postavljanje zdravih granica-kada neko izlazi iz vašeg života, ne ostavljajte za njega otvorene prozore društvenih mreža, ne pratite ih i ne komunicirajte sa njima. U suprotnom, ovakvo ponašanje reaktivira prethodno navedena negativna osećanja manje vrednosti i ne dozvoljava kretanje ka zdravijem odnosu ka sebi.
Davanje sebi vremena podrazumeva period od minimum šest meseci, kako bi se obradili emocionalni i misaoni sadržaji vezani za drugu osobu. Ulazak u novu emotivnu vezu može poneti tragove starih nerazrešenih emocionalnih teškoća.
vaspsiholog.com