Pet načina da se NE izvinite: Postoji nekoliko načina da se izvinite, a ipak ne pristanete da budete otirač ili žrtveno jagnje. Evo kako…
Žao mi je što sam te iznervirao…
Ovo gotovo uvek “pali”. Time potvrđujete da vam je žao što je vaš partner tužan, besan ili razočaran, a da ne priznate da ste doprineli. Ovo je najbolje rešenje za one koji su previše tvrdoglavi ili pravdoljubivi da priznaju grešku. Bilo kako bilo, imate vrlo dobre šanse da vaš partner bude zadovoljan i prestane da zvoca.
Žao mi je sa prekrštenim prstima…
To zahteva od vas da se izvinite partneru za svoje “zlodelo”, dok istovremeno prekrstite prste iza leđa poput školarca. Možete i da odete u drugu sobu i promrmljate sebi u bradu “…samo se šalim!”. Najbolje funkcioniše kod nezrelih osoba i onih koji ne drže mnogo do poštenja.
Žao mi je, nisam znao…
Izvinjenje koje se može koristiti samo u određenim okolnostima. Ako ga upotrebite kada ste zaboravili godišnjicu, nećete se izvući lako. Međutim “Žao mi je, nisam čuo da dete plače jer je prenos utakmice na televiziji bio pojačan do daske” može biti uspešan trik. “Žao mi je, ali bio sam pijan” spada u sivu zonu, a šta ćete zaslužiti zavisi od toga koliko ste zabrazdili u nestašlucima.
Žao mi je, ali ti si me naterala…
Ovakvo izvinjenje nije za preporuku. Taktika prebacivanja krivice na drugog gotovo uvek pogoršava stvari. Međutim, može biti i uspešna ako ubacite tu i tamo po neki kompliment.
Povlačim reč…
Sjajna alternativa za izvinjenje i dokazano je da ima uspeha. Isto kao kod “Žao mi je što sam te iznervirao…”, vi ne priznajete krivicu, ali izražavate žaljenje za ono što ste rekli.
Na primer: “Nije trebalo da tvojoj drugarici kažem da su lazanje koje je napravila izgledale kao pomije.” U ovom slučaju, vi niste rekli da vam je žao niti da to niste mislili, samo da vam je žao što ste to uopšte rekli.
Naravno, pravo izvinjenje je uvek najbolje. A i poneki poklon pomirenja će pomoći da se izglade stvari. Samo ne zaboravite, ne svraćajte u cvećaru, već počistite poslastičarnicu.
lekarinfo.com