Upravo one kreiraju normu koja je vezana za ponašanje. Naime, smatra se socijalno prihvatljivim da muškarac bude praktičan, ne preterano senzibilan, i da se drži “muških tema”. Teško je zamisliti četiri muškarca koja sede na pivu i razgovaraju o problemima koje imaju u svojim vezama, dok je ovakav scenario daleko češći kada su devojke u pitanju i prisutan je, kako u realnom životu, tako i u ženskim serijama.
Dakle, možemo pretpostaviti da muškarci imaju izvestan strah kada se radi o njihovom emotivnom životu. To može da bude jedan od razloga da napuštaju veze onda kada osete da su preplavljeni emocijama, koje ne znaju na adekvatan način da kanališu. Naša sagovornica ističe da ključni razlog za izlazak iz veza može da bude i nespremnost da se u datom trenutku vežu, kao i perfekcionizam u potrazi za pravom partnerkom.
“Neki muškarci procenjuju da, iako im partnerka po većini stvari odgovara, sada nije pravo vreme za ozbiljnu vezu. Moguće je da se nose sa nerazrešenim problemima iz prošlosti, da smatraju da je važno da reše neka praktična pitanja pre nego se posvete ljubavnom životu. Često je razlog i to što veruju da mogu da nađu bolju partnerku i ne žele prerano da se vežu, a kod nekih je prisutan i strah od gubitka slobode”
Žene često posle određenog vremena pokušavaju da promene neke navike kod partnera što može da dovede do određenog pritiska, jer oni uglavnom ne vole kada se od njih zahteva da budu bolji. Zapravo bitan je način na koji se to radi, ako je direktan i otvoren, veće su i šanse da odu.
“Uzajamno prihvatanje je važan faktor srećnog odnosa. Iako smo svesni da naš partner nije savršen i da ima neke osobine koje nam se ne dopadaju, zbog drugih vrednih kvaliteta koje ima, učimo kako da tolerišemo nesavršenosti. Ono što može da bude veliki neprijatelj partnerskog odnosa jeste ideja da neko mora da bude drugačiji da bismo ga voleli. Razmišljajući na taj način, mnoge žene u vezu ulaze kao u projekat sa ciljem da svog partnera koriguju i preoblikuju prema sopstvenim kriterijumima. Nije retkost da muškarac reaguje na ove pokušaje, objašnjavajući joj “da je ona drugačija ni on ne bio bio takav”. Na taj način se razvija jedna dinamika uzajamne netrpeljivosti u kojoj svaka strana veruje da bi odnos bio idealan kada bi onaj drugi samo bio drugačiji. Veza koja je definisana na taj način da neko mora da se promeni da bi ona opstala, najčešće su osuđene na propast”, zaključuje sagovornica “Života plus”.
novosti.rs