Osmi mesec trudnoće

Svi znamo da je glavna muška priča vojska, a ženska trudnoća. To su doživljaji koji se ne zaboravljaju. A poslednja tri meseca (i vojske i trudnoće) najčešće ostavljaju najjači utisak.

reklame

Porođaj više i nije tako daleko. Stalno osluškujete bebu, a negde ste pročitali da ako u ovom periodu izbrojite manje od deset pokreta dnevno, brzo odete ginekologu. Brojali-ne brojali, svejedno, uzbuđeni ste toliko da samo o bebi mislite. Znate li da su rađene studije (Univerzitet u Kanberi) o tome zbog čega su trudnice zaboravne? Buduća mama svesno i nesvesno stalno razmišlja o bebi, njenom zdravlju, boji očiju (pol danas više nije tajna), o tome kako će joj urediti sobu, koje bi ime bilo najlepše. Zbog toga trudnica zanemaruje sve oko sebe, pa i najmilije. Buduće tate, imajte razumevanja.

Šta se dešava sa vama?

Materica se toliko uvećala da menja centar ravnoteže, pa pored bolova u leđima imate i nespretan, gegajući hod. Većina trudnica povremeno ima osećaj nedostatka vazduha (beba pritiska dijafragmu). Zbog zadržavanja vode često se javljaju otoci (edemi) oko skočnog zgloba i stopala. Izbegavajte slanu hranu i duže stajanje.

Šta se dešava sa bebom?

Ovo je period kada bebica dobija na težini oko 150-200 grama nedeljno. Postaje „bucmasta“, dobija jastučiće na rukama i nogama. Na 4D ultrazvuku nije više žgoljava, sada stvarno liči na „pravu bebu“. Velika razlika u odnosu na prethodne ultrazvučne preglede kada je, po komentarima nekih roditelja, ona ličila na „vanzemaljca“, „kosturčić prekriven kožom“, uz zabrinuta pitanja „da li ima dovoljno hrane?“

Na kraju osmog meseca trudnoće mali čovek je dugačak oko 40 cm, a težak oko 1900 grama.

Šta bi trebalo uraditi u ovom periodu trudnoće?

Pored posete ginekologu, uz analizu krvne slike i urina, redovno merenje telesne težine i pritiska, sada je pravo vreme da se upišete u školu roditeljstva. Kao i u svakoj školi i ovde se nešto uči, ali i razvejava strah od nepoznatog.

Od stručnih osoba dobićete sve potrebne informacije koje vas zanimaju o trudnoći i porođaju, kao i o postupanju sa vašom bebom u prvim mesecima njenog života.

Naučićete kako da dišete za vreme porođaja i kako da se napinjete u periodu istiskivanja bebe, kada je vaša aktivnost od suštinske važnosti za uspešan završetak porođaja.

 

Deveti mesec trudnoće

Toliko ste želeli da ostanete trudni, a sada već priželjkujete da se trudnoća završi. Blizu ste, samo još malo.

Šta je sa vama?

Opterećenje organizma trudnoćom dolazi do punog izražaja. Sećate se da smo pominjali da svaka trudnica povremeno ima kontrakcije, što je potpuno normalna pojava. Sada su one sve češće i intenzivnije. Nervoznijim trudnicama je sasvim dovoljno da svaki dan pomisle da je došao dan D. Tu je još i mnoštvo drugih neprijatnosti zbog kojih trudnoća u ovom periodu baš i nije toliko romantična: gasovi, nadimanje i opstipacija (o načinu ishrane u trudnoći pisali smo ranije), hemoroidi (izbegavajte duže sedenje), svrab trbuha zbog rastezanja i sušenja kože (unosite dosta tečnosti i koristite hidrantne kreme), nesanica (prihvatite je kao trening za neizbežne besane noći posle porođaja, ali ipak nađite način da se naspavate), gorušica i ubrzano disanje (materica pritiska želudac i dijafragmu).

Šta je sa vašom bebom?

Svi glavni organi su u procesu sazrevanja ili su već zreli. Beba može da vidi (okrenuće se ako uperite jako svetlo u stomak) i čuje ( beba jasno razlikuje majčin od ostalih glasova, zato joj stalno pričajte). Verovali ili ne, čak može i da pamti. Na primer, ukoliko joj puštate određenu vrstu muzike dok ste trudni (istraživači su koristili Mocarta, probajte i vi), beba će po rođenju reagovati na poznatu melodiju. Ponekad vam trbuh ritmično odskakuje. Nemojte da se zabrinete. To beba trenira disanje, zagrcne se i počne da štuca. Na 4D ultrazvuku, uz malo sreće, mogu se videti razne zanimljive stvari, npr. pokušaji treptanja, zevanja, smejanja ili stavljanja prsta u usta.

Na kraju devetog meseca beba je duga oko 47 cm i teška oko 2700 grama, s proporcijama kao na rođenju.

Šta treba uraditi od pregleda?

Ultrazvučnim pregledom se utvrđuje da li beba adekvatno raste i u kakvoj je kondiciji.

U okviru lagane pripreme za porođaj, obavezno treba uraditi briseve vagine. Ukoliko oni otkriju neki rizični mikroorganizam (npr. beta-hemolitički streptokok grupe B), biće potrebna ordinirana antibiotska terapija, pre ili u toku porođaja. Na ovaj način, beba prilikom rađanja neće biti u opasnosti od infekcije.

 

Deseti lunarni ili deveti kalendarski mesec trudnoće

Prva misao kad se probudite, ako uopšte od uzbuđenja možete da spavate, jeste: kako je beba i da li je osećate. Sledeća je računanje koliko je dana ostalo do porođaja. Čini vam se da u ovom, samo naizgled maratonu, nikako da stignete do cilja. A on je neposredno pred vama.

Šta se dešava sa vama?

Poprilično ste veliki i teški, ali vam je sada lakše nego u prethodnom mesecu. Bebina glava se namešta za porođaj i spušta u karlicu, pa se cela materica pomera naniže. Samim tim je pritisak na dijafragmu i pluća popustio. Lakše dišete, a gorušica je slabija. Ali zato trpi mokraćna bešika, pa vam se čini da ste neprekidno u toaletu. Opterećenje krvnih sudove male karlice ima za posledicu otoke, a pritisak na nerve stvara osećaj trnjenja i strujanja niz noge (odmarajte se, podignutih nogu, uz vežbe za prste i stopala). Svakodnevne aktivnosti postaju nemali problem. Dozvolite da vas razmaze, neka vam obuvaju cipele, pomažu prilikom ustajanja, spremaju i kuvaju, a vi koristite svaki trenutak da budete na svežem vazduhu, naravno, sada već nikako sami. Ako ste pohađali školu roditeljstva, objasnili su vam kako da izvodite vežbe disanja i kako da razlikujete prave od lažnih trudova. Nadam se da na težini niste dobili više od 12-15 kg.

Šta se dešava s bebom?

Vreme je završne pripreme za početak života u novoj sredini. Pluća su zrela, ali počinju da funkcionišu tek s rađanjem i prvim udahom. Svi refleksi su u koordinaciji: trepće, okreće glavu i pući usne, brzo steže pesnicu i jasno reaguje na zvuk, svetlo i tamu. Masnog tkiva ima čak i više nego što joj treba, za svaki slučaj. Posle devet meseci intenzivnog razvoja, beba je postigla punu porođajnu težinu i dužinu, programiranu u genima koje je dobila od mame i tate.

Šta uraditi od pregleda?

U poslednjem mesecu trudnoće svi pregledi treba da se obavljaju u bolnici u kojoj ćete se porađati. CTG pregled (kardiotokografija) se radi nedelju dana pre porođaja. To je pregled koji snimanjem otkucaja srca vašeg deteta daje ginekologu dragocene informacije o njegovom stanju. Ultrazvučni pregled pred porođaj procenjuje razne stvari: kondiciju i okvirnu porođajnu težinu bebe, zatim da li je mališan zauzeo pravilan položaj za porođaj – glavom nadole itd. Za prijem u porodilište (osim kada se radi o hitnom prijemu) neophodni su još i rezultat brisa vagine i analiza na prisustvo HBS antigena u vašoj krvi.

 

 

Dr sci.med. Vojislav Živanić / superzena.net

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.