KAKO NAJBOLJE PRODATI SEBE: Sve što vam je potrebno da napišete savršen CV

Da li imaš strah od pisanja CV-a? S obzirom da ima toliko saveta na internetu o tome, pa i mnogo primera kako ga ne bi trebalo pisati, više ni sam ne znaš čega da se pridržavaš.

Uspeli smo da sakupimo sve potrebne informacije na jednom mestu i pokušaćemo da ti ovim tekstom odgovorimo na sva pitanja koja te muče, kako bi mogao/mogla da napišeš CV u kom ćeš najbolje “prodati sebe” – piše samoobrazovanje.rs

Šta je CV i koja je njegova svrha?

CV ili Curriculum Vitae je radna biografija koju ćeš morati da šalješ poslodavcu svaki put kada budeš konkurisao za neki posao. Njegova svrha je da te predstavi u najboljem mogućem svetlu, kako bi ti omogućio da uđeš u drugi krug tj poziv na testiranje ili intervju.

reklame

Zato bi trebalo da posvetiš svoje vreme kako bi CV bio kvalitetno napisan i kako bi zapao za oko potencijalnom poslodavcu.

Poznato je da poslodavci dobiju gomilu prijava za posao i od te mase, oni brzinskim skeniranjem CV-a odaberu one koje im se čine najzanimljivijim i najrelevantnijim za traženu poslovnu poziciju.

Retko koji poslodavac ima vremena da se posveti čitanju svakog CV-a posebno. Ukoliko mu se ne svide informacije na početku, zapazi neku gramatičku grešku ili mu CV nije lep za oko (deluje nabacano informacijama, tj nema lepih proreda, podnaslova, nabrajanja), uglavnom neće ni da ga pročita do kraja.

Zato ga je CV potrebno pisati pažljivo i pridržavati se nekih proverenih smernica koje ćemo u tekstu navesti.

savršen CV

CV treba da bude relevantan poslovnoj poziciji za koju konkurišeš i na iskren, realan način da predstavi tvoje kvalifikacije, veštine, obrazovanje i radno iskustvo.

Možeš skinuti sa mnogih sajtova osnovne CV obrasce i prilagoditi ih sebi, ali je uvek preporuka da prepravljaš sadržaj CV-a za svakog potencijalnog poslodavca posebno tj za svaki naredni posao koji apliciraš.

Ovo znači da bi svaki put trebalo da ističeš veštine, sposobnosti, kvalifikacije i iskustva koja misliš da će potencijalne poslodavce najviše interesovati i koje su najpodobnije poziciji za koju apliciraš.

Ne može jedan primer CV-a da bude zadovoljavajuć za sve, a oni žele da im pokažeš zašto bi baš ti dodao vrednost njihovom timu.

Najbolji savet koji možemo da ti damo je da uvek, ali uvek misliš na onog ko će da čita tvoj CV. Uđi u njegove cipele i pokušaj da razmišljaš iz njegove pozicije. Zato mu olakšaj posao. Neka tvoj CV bude lep na oko i neka budu jasni naslovi, dobro formatiran tekst kako bi lako pronašao ono što traži od informacija.

Obavezno više puta pregledaj svoj CV i izbacuj sve što je suvišno. Neće biti na odmet da ga daš još nekome da ga pregleda umesto tebe, jer se i pored više pregleda i prepravki može zadesiti da ti nešto promakne.

Kako da struktuiraš svoj CV? Šta CV treba da sadrži?

CV treba da sadrži sledeće bitne informacije:

savršen CV

Lični podaci

Na vrhu CV-a treba da stoji:

  • Ime i prezime
  • Adresa
  • Broj telefona
  • E-mail

Vodi računa da e-mail adresa zvuči profesionalno i da sadrži tvoje ime i prezime kao što je na primer sanja.petrovic@gmail.com, umesto mawenaswatkica@gmail.com.

Ukoliko imaš svoj blog ili sajt, to će biti odličan dodatak, jer će tako poslodavac moći bliže da te upozna.

Fotografija ima važnu ulogu, jer daje poslodavcu mogućnost da lakše poveže utisak sa intervjua sa konkretnom biografijom, tako da samo može da ti pomogne. Naravno, obrati pažnju da na njoj izgledaš profesionalno i pristojno, pa je najbolje da odeš u fotografsku radnju i uslikaš se specijalno za ovu priliku, ukoliko još nemaš odgovarajuću fotografiju.

Obrazovanje

Potrebno je svoje obrazovanje da navedeš hronološkim redosledom, tj da počneš od najvišeg stepena obrazovanja koje imaš. Napomeni i svoje ocene ukoliko sa njima možeš da se pohvališ, tj. ako je tvoj prosek iznad 8.0.

Kada navodiš stepen obrazovanja, ispod njega navedi ove podatke u formi nabrajanja:

  • Naziv obrazovne ustanove
  • Smer
  • Period trajanja obrazovanja ili godinu završetka
  • Stečenu diplomu/zvanje
  • Dodatne informacije

Što se tiče dodatnih informacija, tu je potrebno navesti stipendije, nagrade, konkurse. Ne moraš navesti samo naziv, godinu i mesto, već možeš opisati u nekoliko reči ono što smatraš da je bitno kod ovih nagrada, stipendija itd.

Ukoliko navodiš neka priznanja, sasvim je u redu da u dnu biografije napomeneš da su nagrade, diplome, preporuke i ostala uverenja dostupna na uvid po zahtevu.

savršen CV

Obuke, kursevi i seminari

Ako imaš završene neke specijalizovane kurseve koji su vezani za radno mesto za koje konkurišeš, obavezno ih spomeni i priloži.

Navedi stručne konferencije i seminare na kojima si učestvovao, a koji su relevantni za poziciju za koju konkurišeš, ali bi bilo dobro da od toga nije prošlo više od 5 godina.

Idealno je da ovom delu CV-a posvetiš više pažnje ukoliko nemaš radno iskustvo ili je ono veoma oskudno. Potrebno je navesti:

  • Naziv, mesto i vreme održavanja
  • Stečena diploma, sertifikat, nivo znanja
  • Stečena znanja, sposobnosti, ovlašćenja po završetku kursa, obuke ili seminara

Sa ovim podacima sebe ćeš predstaviti kao osobu koja je spremna na učenje i usavršavanje, koja preuzima inicijativu i želi da se izbori za dobro obrazovanje i praktično iskustvo. Ovo će svaki poslodavac ceniti.

Radno iskustvo

Ovde napomeni sva svoja radna iskustva i stažiranja, ali obrnutim hronološkim redom, odnosno počevši od poslednjeg radnog mesta.

Ne izbacuj poslove kao što su rad u kafiću ili u baru, jer i oni pokazuju radno iskustvo. Zadrži ih. Ne spominji ih samo ako je to bilo jako davno. Nikada nemoj da umanjuješ svoj rad, niti da se toga stidiš. Na taj način pokazaćeš budućem poslodavcu da si osoba koja želi da uči i razvija svoje potencijale u svim situacijama.

Odaberi veštine koje si naučio na poslu ili tokom stažiranja, a koje su u skladu sa pozicijom na koji konkurišeš i istakni ih u CV-u. Evo primer kako bi to trebalo da izgleda: “Zaslužan za povećanje prometa za 60% u odnosu na prethodnu godinu”.

Ukoliko se baviš poslom gde su rezultati teško merljivi, kao rezultat možeš navesti tvoje ideje koje su poboljšale poslovanje te kompanije ili napravili neki drugi pozitivni pomak.

Ako ipak ne možeš da učiniš da to što pišeš bude u skladu sa pozicijom za koju konkurišeš, onda bolje taj deo izbaci. Poenta je da treba da staviš fokus na ostvarene rezultate u okviru dužnosti i odgovornosti koje si imao na prethodnim radnim pozicijama.

KAKO NAJBOLJE PRODATI SEBE: Sve što vam je potrebno da napišete savršen CV

Šta istaći ukoliko imaš bogato radno iskustvo?

Ako imaš bogato radno iskustvo i ako sva ona imaju veze sa pozicijom za koju konkurišeš, bilo bi dobro da u uvodnom delu CV-ja ubaciš kratak tekst sa kojim bi u par rečenica sumirao svoje najveće uspehe. Tada kod pojedinačnih radnih iskustava navedi samo najbitnije stavke. Poslove koji nisu bitni za poziciju, samo spomeni u CV-u (naziv pozicije, naziv kompanije, period rada).

Šta da istakneš u CV-u ukoliko nemaš radnog iskustva ili ga imaš veoma malo?

Navedi sve što si radio/-la, jer će to da govori poslodavcu da si vredan. Spomeni prakse, volontiranja,… Ako nemaš ništa od toga, napiši svoje profesionalne ciljeve (u čemu bi voleo da se usavršavaš) kako bi poslodavac uvideo kako želiš da gradiš svoju karijeru.

Šta istaći ukoliko imaš drugačije radno iskustvo od pozicije za koju se prijavljuješ?

U ovom slučaju propratno pismo će da pojasni situaciju. U njemu obavezno navedi razlog zbog kojeg želiš da promeniš pravac svoje karijere i naznači da si spreman da učiš i radiš na sebi. U CV-u navedi podatke o doškolovavanju, obukama, kursevima i seminarima. Do sada stečeno radno iskustvo navedi hronološkim redom, ali samo taksativnim navođenjem.

…nastavak na sledećoj stranici…

loading...