Kako da prestanem da pušim
Kako da prestanem da pušim

Kako da prestanem da pušim a da se ne ugojim: Prvih nekoliko nedelja od prestanka pušenja su najteže i tada se javlja najveća želja za većim unosom hrane, ali posle toga stvari počinju da dolaze u normalu.

 

Ako prestanete da pušite, verovatno ćete dobiti koji kilogram viška. Četvoro od njih pet koji donesu ovakvu odluku dobiju, u proseku, između dva do pet kilograma. I zato je strah od dobijanja kilograma najčešći razlog da se odustane od ostavljanja cigareta. Ipak, dobra vest je da se bivši pušači obično relativno brzo vrate na svoju staru kilažu, ali za to se treba malo pomučiti. Tačno je da ćete u prvih nekoliko meseci od prestanka pušenja nabaciti koji kilogram, jer se vaše telo nalazi u nekoj vrsti šoka, ali je istina i da ta kilaža može vrlo brzo da se skine. Pressmagazin vam daje savete kako da izbegnete najčešće zamke tokom odvikavanja od cigareta i šta da radite kako ne biste dobili previše kilograma.

reklame

Pušači razvijaju takav način života koji podrazumeva da će radije da puše nego da jedu ili vežbaju. Istina je da pušenje pomaže da se održi kilaža jer kada ste pušač vaše telo je naviknuto na nekoliko stvari.

Prva je da pušenje sagoreva kalorije, podiže krvni pritisak i ubrzava metabolizam. Kada prekinete da pušite, sagorevate oko 200 kalorija dnevno manje. Zato je bivšim pušačima potrebno nekoliko nedelja, čak i meseci da im se metabolizam oporavi.
Pušenje suzbija glad jer nikotin uzrokuje da jetra oslobađa glikogen, koji lagano podiže nivo šećera u krvi i potiskuje apetit. Dok se metabolizam ne dovede u red, očekujte da ćete dobijati oko pola kilograma nedeljno.

Zbog pušenja se osećate dobro. Nikotin podiže nivo dopamina (hemijska supstanca koja ima veze sa osećajem zadovoljstva) u mozgu. Visokokalorični slatkiši kao što su čokolade i keks izazivaju vrlo sličan efekat, pa je posle ostavljanja cigareta velika verovatnoća da ćete cigarete zameniti hranom. I alkohol podiže nivo dopamina, a studije pokazuju da oni koji piju povećavaju količine alkohola pošto ostave cigarete. Pušenje daje zanimaciju za usta i ruke. Isto je i sa jelom, zbog čega vrlo brzo postane zamena za cigarete. Pušenje otupljuje i vaše čulo ukusa. A pošto ostavite cigarete, hrana počinje da ima bolji ukus i da miriše lepše, zbog čega ćete želeti više da jedete.

Ljudi u periodu odvikavanja najviše žele da jedu slatku ili masnu hranu. Prvih nekoliko nedelja od prestanka pušenja su najteže i tada se javlja najveća želja za većim unosom hrane, ali posle toga stvari počinju da dolaze u normalu.

Za početak odvikavanja od pušenja važno je odabrati pogodan trenutak, zato izbegavajte da počinjete sa „skidanjem” sa cigareta ako se nalazite u nekoj teškoj ili komplikovanoj životnoj situaciji. Isplanirajte ovu odluku ranije, a ne danas za sutra.

Pazite se pušačkih zamki. Na primer, ako ste pušili posle obroka, ustanite od stola i operite zube, umesto da zapalite cigaretu.
Stručnjaci preporučuju i da usta zanimate žvakanjem celera, šargarepe, žvake ili bombona bez šećera, igranjem slamčicom ili čačkalicom, ili čiščenjem zuba koncem. Možete igrati karte, čitati novine ili štrikati kako bi vam ruke bile nečim zauzete.

Jedite manje porcije, ali češće kako biste ubrzali metabolizam i izbegli da toliko ogladnite pa da se onda prejedete. Konzumirajte hranu bogatu proteinima i vlaknima zato što stvara osećaj punog stomaka i zato što je zdravija. Stručnjaci preporučuju da unosite mnogo svežeg voća i povrća, ali i tečnosti. Nemojte piti gazirana i zaslađena pića, jesti voće posle obroka, recite „ne” slatkišima, keksu, pecivu i kolačima iz pekara, crvenom mesu, salamama, mesnim prerađevinama, majonezu, a izbegavajte masnu i začinjenu hranu jer povećava želju za nikotinom.

Umesto da zapalite cigaretu ili posegnete za visokokaloričnim slatkišem, vežbajte, idite u šetnju ili u teretanu. Fizičkom aktivnošću sprečavate sebe da dođete u iskušenje da zapalite cigaru, a uz to trošite energiju. Ako se osećate napeto, prošetajte se nekoliko minuta, a stručnjaci preporučuju 20 minuta dnevno kako biste sagoreli onih 200 kalorija i izbegli gomilanje kilograma.

Čuvajte se opasnosti da jednu lošu naviku ne zamenite drugom – alkoholom. Posebno pazite na unos alkohola jer osim što ima mnogo kalorija može da vas dovede u iskušenje da se vratite cigaretama ili, što je najgore, da postane podjednako dobra zamena za njih.

Pazite se programa za odvikavanje od pušenja koji vam garantuju da nećete dobiti ni kilogram. Oni zvuče previše dobro da bi bili istiniti.

Studije pokazuju da su žene u većem riziku od dobijanja kilograma zbog prestanka pušenja, pa zato brzo posustaju da bi izbegle potencijalne suvišne kilograme. I sama zabrinutost oko dobijanja kilograma, iako zvuči paradoksalno, zapravo stvara kontraefekat i dovodi do toga da se ugojite. Zato pre početka odvikavanja treba osmisliti plan u koji treba uključiti aerobne vežbi ili neke druge fizičke aktivnosti.

Manje razmišljajte od dobijanju kilograma, a više o tome kolika je prednost što ćete ostaviti cigarete, kakve su beneficije po vaše zdravlje, ali i kućni budžet, jer ćete uštedeti novac.

pressonline.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.