Ovo su naše najveće greške

Zbog toga muške suze “skupo koštaju”, postale su neka vrsta luksuza, što znači da samo poneka žena retko dobije privilegiju da prisistvuje “otvaranju muške duše”. Za razliku od muških, ženske suze potpuno su izkomercijalizovane. Čak su i preporučljive, jer odražavaju nežnost i jačaju mušku potrebu za zaštitničkim stavom. Plakanje bez realnog razloga, kada su u PMS-u ili su jednostavno neraspoložene, sasvim je o.k. I nije sramota to priznati. Ženske suze najlakše razneže muško srce, jer su neoborivi dokaz ljubavi, nežnosti i privrženosti, ali mnogo žena vrlo ih spretno koristi u postizanju određenog cilja, pa otuda potiče mnogo puta izgovarana rečenica “Ne padam ja na suze”. Živimo u vremenu u kojem se propagira jednakost polova, pa zašto onda muškarci ne bi imali istu privilegiju – da plaču kada se tako osećaju.

Da li oni smeju sebi da dozvole luksuz plaknja? Da li će to, možda, promeniti stav dama o njima, hoće li na iskreno iskazivanje emocija gledati kao na znak slabosti, koji signalizira da neće biti dobri u vekovnoj ulozi zaštitnika?

reklame

Ovo su reči zbog kojih muževi proklinju dan kad su se oženili!

Iako društveno prihvaćene kao ženski atribut, muške suze su na ceni, tvrde najnovija istraživanja. Naime, čak 78% dama na njih gleda blagonaklono, jer smatra da je samo stabilan muškarac dovoljno jak da plače pred nekim, bilo da je u pitanju prijatelj ili voljena žena.

Do takvog zaključka došla je i Stefani Šilds, profesorka sa Peni Stejt univerziteta, koja se godinama bavila istraživanjem na tu temu. Napisala je niz studija o suzama, reakciji polova na njih, kao i uticaju plača na emotivno stanje.

“Suze su moćan eliksir brige i sažaljenja i retko izazivaju sumnju, preispitivanje motiva i nevericu”, izjavila je profesorka Šilds.

Tokom godina proučavanja došla je do zaključka da su suze ubojito oružje, toliko snažno da se ne tumače samo kao refleksija osećanja, već i kao froma socijalne komunikacije. Plakanje, dakle, nije znak preterane osetljivosti, već emocionalne inteligencije. A to se naročito odnosi na jači pol. Došla je do zaključka da su osamdesete godine prošlog veka bile jako rigorozne prema muškim suzama. One su tada ocenjivane kao odraz slabosti i nemoći…

 

 

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.