3. Pušenje smanjuje verovatnoću preteranog gojenja

Pušenje, a naročito nikotin u dimu cigareta, smanjuje apetit. To su znali još američki domoroci u pretkolumbovskom razdoblju. Duvanska je industrija tu činjenicu iskoristila 20-ih kako bi žene navukla na pušenje.

Nova studija, objavljena nedavno u časopisu Physiology & Behaviour, pokazala je da je debljanje jedan od glavnih razloga, uz ovisnost, zbog kojeg ljudi teško odustaju od ove opasne navike.

reklame

Veza između pušenja i debljine je složena. Nikotin deluje istovremeno kao stimulans i kao potiskivač apetita. Pušenje takođe čini hranu manje ukusnom. Konačno jedna studija, objavljena 10. juna 2011. u časopisu Science, utvrdila je da nikotin deluje na deo mozga koji se zove hipotalamus u kojem potiskuje apetit. Ovo istraživanje moglo bi rezultirati sigurnijom metodom kontrole apetita – pilulom.

4. Pušenje smanjuje opasnost od smrti nakon infarkta

Čini se da je smrtnost pušača među ljudima koji su doživeli srčani udar značajno manja. Osim toga, oni bolje reaguju na dve vrste terapija kojima se uklanjaju plakovi iz arterija: fibrinolitičku terapiju koja se temelji na lekovima i angioplastiju u kojoj se plakovi odstranjuju uvlačenjem balona ili stentova u krvne sudove.

Iako se ova veza delimično može objasniti činjenicom da pušači u ranijoj dobi doživljavaju srčani udar, jedna studija objavljena u časopisu American Heart Journal pokazuje da godine nisu jedini razlog. Sprega je do danas ostala nerazjašnjena.

5. Pušenje pospešuje delovanje leka za srce

Lek klopidogrel, koji sprečava stvaranje ugrušaka u krvi kod pacijenata obolelih od kardiovaskularnih bolesti, bolje deluje kod pušača.

Skupina korejskih naučnika objavila je u novembru 2010. studiju koja je pokazala da nešto u dimu cigareta aktivira određene proteine koji se zovu citokromi, koji klopidogrel pretvaraju u aktivniju verziju istoga leka.

Dim duvana sadrži oko 4.000 hemikalija, pa je stoga za očekivati da će se među njima naći i neke koje mogu imati blagotvorno delovanje na organizam. Naravno, ne treba posebno isticati da nijedan odgovoran lekar neće nikome preporučiti da puši iz bilo kojeg od gore spomenutih razloga jer je šteta od pušenja uvek mnogostruko veća od eventualnih koristi.

tportal.hr

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.