Iako je usklađivanje mesečnog ciklusa među prijateljicama, studentkinjama u istoj sobi u domu, a ponekad i između majke i kćerke nešto što žene odavno prihvataju kao činjenicu, većina naučnika sumnja da takvo nešto uopšte postoji.
U svom životu stekla sam samo jednu pravu prijateljicu. U periodu dok smo bile nerazdvojne, redovno smo dobijale menstruaciju u isto ili slično vreme. Međutim, ova usklađenost nije sasvim prestala ni kada se moja prijateljica odselila u drugu državu. Razlika se tada povećala, ali nam se ciklusi skoro potpuno usklade svaki put kada se vidimo.
Mislila sam da to ima neke veze sa našom duhovnom bliskošću, međutim situacija se ponavljala sa svakom devojkom sa kojom sam se intenzivnije družila izvestan period, mada se usklađenost nije nastavljala nakon prestanka druženja.
Objavljena istraživanja i statistike jednostavno ne nude dovoljno dokaza da bi se ova pojava prihvatila i u naučnim krugovima. Ipak, neka objašnjenja postoje.
Usklađivanje menstrualnog ciklusa prvi put se pominje u članku iz 1971. godine objavljenom u časopisu “Nature”. Istraživanje jedne studentkinje je tada obuhvatilo cimerke u studentskom domu pri univerzitetu u Čikagu. Opaženo je da su bliske prijateljice često dobijale menstruaciju u isto vreme.
Primećeno je i to da je usklađenost menstruacija najveća negde oko aprila, a najmanja u oktobru. Ova pojava je dobila i naziv: “McClintock efekat”. Nakon toga su mnogi naučnici sprovodili slična istraživanja na studentima, lezbijskim parovima, cimerkama, sestrama, prijateljicama, ali i na laboratorijskim životinjama. Međutim, studije nisu dale očekivanje rezultate. Usklađenost je negde postojala, a negde ne, a razlog nije ustanovljen. Sumnja u ovu teoriju je počela da raste.