Ovaj podatak će vas naterati da ubuduće pazite šta od informacija dajete najvećoj društvenoj mreži na svetu – Fejsbuk.
Način na koji Facebook zna koje ljude možda vi znate i sa kojim osobama biste možda hteli da se “družite” na ovoj mreži je jeziv. Veliki broj korisnika ove mreže se zapita kada im Fejsbuk preporuči osobe koje nisu videle desetak godina i više. Međutim, kako Fejsbuk dolazi do ove informacije?
Iako su neke preporuke u vezi sa prijateljima zanimljive, druge pojedine korisnike plaše. Jedna žena koja je psihijatar, je na svom Fejsbuku profilu primetila nešto veoma čudno – ova društvena mreža je počela da preporučuje pacijente za prijatelje.
Nije znala zbog čega, jer osim profesionalnog kontakta, nije imala imala nikakvih drugih dodirnih tačaka sa ovim osobama.
Nije delila svoju imejl adresu sa ljudima na Fejsbuku. Nakon prvih preporuka, stvari su postale još čudnije.
Većina njenih pacijenata su stariji ljudi sa ozbiljnim psihičkim problemima, među njima je bio i tridesetogodišnji mladić koji se bavio snoubordingom.
On se njoj požalio na to kako je Fejsbuk počeo da mu preporučuje starije ljude za prijatelje, sedamdesetogodišnjake, a ne neke koji su njegovo godište i koji imaju ista ili slična interesovanja. Kada joj je pokazao listu prijatelja koju mu je Fejsbuk predložio, ona je prepoznala neke svoje pacijente.
Još jedna devojka koja je takođe pacijent, je od Fejsbuka kao preporuku dobila druge pacijente sa kojima bi možda želela da bude prijatelj.
– Ovo je veliki propust kada je privatnost korisnika u pitanju – izjavila je doktorka.
– Imam pacijente koji su zaraženi HIV-om, koji su hteli da izvše samoubistvo i koji su bili u veoma nasilnim vezama. A sada fejsbuk preporučuje te ljude jedne drugima i meni za prijatelje.