Šljiva je izvor hranljivih materija, prirodni je lek i ubraja se u veoma korisnu namirnicu.
Postoji preko 2000 vrsta šljiva nastalih ukrštanjem, šljive raznih veličina, različitih ukusa i raznih boja i nijansi: plave, zelene, bele, žute, crvene, narandžaste. Predstavićemo vam sedam slanih i slatkih recepata u kojima se koriste šljive
1. Jednostavna čorba sa krompirom i suvim šljivama
Krompire oljuštiti, naseckati na manje komade, staviti u posoljenu vodu koja vri. Jedan naseckati na što sitnije komade da bi se prilikom kuvanja raskuvao i dao čorbi potrebnu gustinu. Dodati suve šljive nasekane na manje komade, nastaviti kuvanje dok šljive sasvim ne smekšaju. Dodati bešamel, promešati, začiniti solju i biberom, biozačinom, i kašičicom maslinovog ulja. Promešati i skinuti s vatre.
2. Piletina punjena šljivama
File nalupati u foliji, šljive oprati, izvući košticu, prerezati na pola, i poređati ih po piletini. Šnicele zarolati, krajeve uhvatiti čačkalicama ili zašiti. Posudu za pečenje nauljiti, rolovanu piletinu takođe, i peći na 200 stepeni dok ne porumeni. Nakon pečenja meso iseći na tanke parčiće.
3. Knedle sa šljivama
Krompire u ljusci skuvati u slanoj vodi, očistiti ih, dobro ih zgnječiti, dodati jaje, malo ulja, soli, brašna po potrebi. Napraviti kuglice, ukoliko se lepe dodati još brašna. U sredinu kuglice umetnuti opranu šljivu bez koštice. Knedle kuvati u vreloj vodi, a gotove su kada izađu na površinu. U tiganju na ulju uz mešanje pržiti prezle i šećere, po želji i cimet, i u tu smesu dobro uvaljati knedle.
4. Kolač sve u devet sa šljivama
Jednostavan recept, jedan od onih koje obožavaju domaćice, a zahteva 3 jaja, 9 kašika šećera, 9 kašika brašna, 9 kašičica mleka, 9 kašika ulja, prašak za pecivo, puding od vanile. Sastojci za testo se po ovako zadatom rasporedu dodaju i mešaju. Smesu uliti u prethodno nauljenu posudu za pečenje, a po njemu poslagati oprane i na kriške naseckane šljive. Peći na 180 stepeni, otprilike do 40-ak minuta, dok ne porumeni. Po želji dodati malo umućenog šlaga.
5. Gusti krem od suvih šljiva i meda
Šljive oprati, staviti u posudu s hladnom vodom 1,5 sat, pa ih ocediti, izvaditi koštice i smiksati u blenderu. Dodati im med, mlevene orahe, kašičicu ruma i cimeta. Dobro promešati i staviti u posudu. S ovim kremom mogu se namazati kolači, palačinke, možete mazati na hleb, puniti pogačice…
6. Kompot od suvih šljiva
Šljive dobro oprati, osušiti, i pošećeriti, s tim da na 400 grama suvih plodova ide oko 150 grama šećera. Po želji dodati i cimet. Sve to politi s litrom vode i kuvati polako, na umerenoj vatri dok šljive ne nabubre.
7. Marmelada od šljiva
Šljive oprati, očistiti, skuvati dok ne omekšaju. Kada nabubre dodati im šećer, na dva kilograma šljiva 140 grama, i nastavite kuvati uz mešanje još 20-ak minuta dok se ne postigne žena gusta, tj. kompaktna masa. Marmeladu preliti u prethodno sterilizovane i tople tegle, umotati ih u deblju krpu i pustiti da se lagano hlade do narednog dana. Tek nakon toga zatvoriti ih.
Tanja Šimundić Bendić/ Slobodnadalmacija