13. Problem: nokti koji menjaju boju

Po hladnom vremenu, Rejnodov sindrom izaziva da nokti budu prvo plavi, zatim gube boju i postanu beli,da bi na kraju postali crveni. Iz nekog razloga krvni sudovi reaguju na taj način da menjaju boju. Uz nokte na nogama, pojavljuju se i trikolor na prstima na rukama, nosu, usnama i ušnim resicama. Takođe, hladni su na dodir i nemaju osećaj. Najčešće se pojavljuje kod žena ozmeđu 25 i 40 godina. Potrebno je posetiti lekara i početi sa terapijom za proširivanje krvnih sudova koja će umanjiti ovakve promene.

14. Problem: bolna stopala pri hodu

Znači da imate pukotine koje niste na vreme uvideli. Uzrok može biti smanjena gustina kostiju, nedostatak vitamina D, problem sa apsorpcijom kalcijuma ili anoreksija. Bol je uglavnom sa donje strane, ali se često oseća i na celom stopalu. Najčešće, ako vam je slomljena kost u stopalu, možete i dalje da hodate, samo što jako boli. Najuporniji su ostali bez dijagnoze preloma i kroz nekolliko godina. Kad god osetite bol, posetite lekara. Recimo, ako ste šetali 3 nedelje u lošim cipelama, sigurno će vas boleti noge . Ali ako osetite bol u stopalima kada hodate a imate, recimo, 55 godina, morate proveriti gustinu kostiju, jednostavnim skeniranjem noge.

reklame

18 stvari koje morate da znate o svojim stopalima

15. Problem: Hipokratovi prsti

Kada vrh prsta toliko otekne da promeni svoj normalni ugao, to je fenomen Hipokratovi prsti koji je on opisao pre 2.000 godina. To je znak plućnog oboljenja, fibroze ili raka pluća. Taj rast vrha prstiju se povezuje još sa srčanim manama i gastrointestinalnim bolestima. Mogu biti otečeni i prsti na rukama, i to ne svi. Tretman zavisi od stanja i zbog toga se morate javiti lekaru koji zna da mora da traži ovakve simptome prilikom svakog pregleda.

16. Problem: probadajući bol u peti

„Plantar fasciitis” je upala vezivnog tkiva koje se nalazi sa donje strane stopala. Ovaj bol je izazvan prevelikim zatezanjem tkiva. Problem nastaje sa prvim korakom ujutru i bol traje dok ne legnete. Možete ga osećati i u obe pete, ali i celom dužinom stopala sa donje strane. Može ga izazvati previše trčanja i skakanja ali i nedovoljno rekreacije. Rizična ste grupa ako hodate bosi, nosite stare cipele ili japanke, ako ste dobili na težini ili dosta hodate po tvrdoj podlozi. Ako je bol uporan i ne prestaje nekoliko nedelja, morate se javiti lekaru. Najbolje je da nosite nisku obuću sa jakim lukom dok ne dobijete odgovarajuću terapiju.

 

17. Problem: smrad nogu

Hiperhidroza, ili nesnosan smrad stopala, izaziva više problema nego bilo koji drugi simptom bolesnih stopala, iako on, zapravo, ne znači ništa ozbiljno. U stopalima se jednostavno nalazi više znojnih žlezda – čak pola miliona od dva ukupno! I neki se više znoje od drugih. Ako na to dodate i nekvalitetne čarape, čemu da se nadate nego da vas popreko gledaju kad se izujete (ako vam dozvole da se izujete). Perite stopala antibakterijskim sapunom i dobro ih sušite. Koristite dezodorans za stopala i redovno perite nošene čarape. Koristite pamučne čarape, kožne cipele i nemojte nositi veštačke materijale jer oni pospešuju i znojenje i širenje neprijatnih mirisa. Uvek kada izujete obuću sa pertlama, raširite pertle da vam se obuća osuši.

18. Problem: stare cipele

Svaka cipela je za bacanje ako traje više od par godina i ako ste u njima prešli više od 400-600 kilometara. Staroj obući fali oslonac koji je imala na početku jer se istrošila, a obuća se mnogo brže troši od bilo kog odevnog predmeta. Ako imate žuljeve, cipele su previše su tesne; ako imate čukljeve, previše su uske; ako osećate bol u peti, nemate dovoljno oslonca. Ako imate bilo kakav problem sa stopalima 50 % je problem u obući, a ostalih 50 je sve već navedeno. Starije osobe su posebno ugrožene starom obućom jer su navikli na svoje stare, dobre cipele. Međutim, morali bi da promene obuću.

 

b92.net

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.