7. Problem: iznenadno uvećanje palca
Najverovatnije je giht. Sada za njega nije potrebno biti stariji od 65 kako se do skoro mislilo. Giht je vid artritisa koji se javlja kada u telu postoji previše urične kiseline koja stvara kristale nalik iglicama, pogotovo na niskim temperaturama. A kako je stopalo najhladniji deo tela, jer je najdalje od srca, tu se stvara giht. Sjajna oteklina koja može biti i ljubičaste boje se stvara i na Ahilovoj tetivi, kolenima i laktovima. Svi mogu dobiti giht iako su osobe od 40, 50 godina najugroženije. Posetite lakara i počnite sa terapijom. Specijalista za stopala će otkloniti bol i vratiti palcu funkciju.
8. Problem: utrnuće u oba stopala
Nemogućnost da osetite stopala ili onaj osećaj iglica je prvi znak periferalne neuropatije, odnosno oštećenja u periferalnom nervnom sistemu. To je način da telo prenese informacije iz mozga i kičme u ostatak tela. Periferalna neuropatija ima mnogo uzroka, ali prva dva su dijabetes i alkoholizam. Hemoterapija takođe može biti uzrok. Golicanje ili osećaj peckanja se mogu pojaviti i u šakama i mogu se proširiti po celom telu. Posetite lekara da biste otkrili uzrok (pogotovo ako niste alkoholičar). Za ovu bolest nema leka, ali lekovi mogu pomoći da bi se otklonio bol.
9. Problem: bolni zglobovi na prstima
To je znak da bolujete od reumatoidnog artritisa, degenerativnog oboljenja zglobova koje se prvo oseti u malim zglobovima, kao što su oni na prstima na nogama a zatim i na ručnim zglobovima. Oticanje i ukočenost obično prate bolove. Ovaj bol je obično simetričan – u oba palca, recimo, ili na ista dva prsta na rukama. Žene su u proseku 4 puta ugroženije od muškaraca. Postoje brojni lekovi i terapije koje vam mogu pomoći da umanjite bol i sačuvate funkciju zglobova, ali je vrlo bitno da bolest uočite ranije, pre nego što se razvije trajni deformitet.
10. Problem: rupičasti nokti
Čak polovina osoba sa psorijazom ima ovaj problem. Bolest kože se takođe može na ovaj način manifestovati, sa sitnim rupama u noktima koje mogu biti duboke ili plitke. Nokti će se zadebljati, kako na rukama tako i na nogama. Mogu biti braon, žuti ili imati crvenkaste brazde. Najbliži zglob je uglavnom suv, crven i upaljen. Postoje brojni lekovi koji mogu izlečiti psorijazu ili ovu vrstu artritisa, a mogu i poboljšati izgled nokta, pogotovo ako se poremećaj otkrije ranije.
11. Problem: nemogućnost da podignete petu nagore
Radi se o nervnom ili mišićnom oštećenju koje se razvilo severno od stopala – čak u ramenima ili vratu. Spušteno stopalo se može javiti nakon hemoterapije kada je otežano hodanje ili je nemoguće podignuti petu. Mogu se javiti i bol i utrnuće, iako nije pravilo. Ponekada se bol javi u gornjem delu noge ili u nižem delu kičme, gde je nerv uklješten. U nekim slučajevima stopalo se čak vuče pri hodu. Vrlo retko se pojavljuje na oba stopala. Obavezno prijavite svom lekaru. Spušteno stopalo se može izlečiti ali može biti i trajno u zavisnosti od toga u kom trenutku počnete sa lečenjem.
12. Problem: suva, ljuspasta koža
Iako se ovo javlja i na licu i rukama, nemojte ignorisati ako primetite suvoću i na stopalima. Imajte u vidu da gljivične infekcije obično počinju sa suvom kožom koja je sklona žuljevima. Kada pukne žulj, nastaju infekcije. Atletsko stopalo se najčešće primećuje između prstiju pa se može raširiti čak i do drugih delova tela (pazuh, recimo). Ako problem nije ozbiljan, možete ga sami lečiti čestim pranjem i dobrim sušenjem, jer je potrebno kožu održavati suvom kako se gljivice ne bi razvijale. Takođe, koristite i puder za stopala u cipelama i čarapama. Ako se stanje ne popravi za dve nedelje, lekar vam može prepisati mast ili neki lek.