Za samo 10 sekundi možete proveriti stanje vaših stopala. Nije mnogo za delove tela koja vas voze i prevoze, zbog kojih stižete ne vreme i služe vam za samoodbranu.
Preko stopala možete uočiti sve – od dijabetesa do nedostataka u ishrani. U njima se nalazi četvrtina telesnih kostiju i svako stopalo ima 33 zgloba. Imamo još i 100 tetiva, mišića i ligamenata, kao i brojne nerve i krvne sudove koji su povezani sa srcem, kičmom i mozgom.
1. Problem: nokti sa blago upalim nazupčenjima u obliku kašike
Problem je anemija (nedostatak gvožđa), odnosno nedostatak hemoglobina, proteina koji sadrži dosta gvožđa, nalazi se u krvi i prenosi kiseonik. Anemija se može javiti unutrašnjim krvarenjem (čir) ili obilnim menstruacijama. Takođe, na prstima ruke i stopala, koren nokta postane bledunjav. Nokti su krti a stopala su hladna. Umor je prvi znak anemije, ali i vrtoglavica, kratak dah, glavobolja. Potrebno je odraditi kompletnu analizu krvi. Prvi deo terapije su dodaci gvožđa i promene i ishrani, i dodatak vitamina C koji pospešuje apsorpciju gvožđa.
2. Problem: stopala bez dlaka
Problem je slaba cirkulacija, uglavnom izazvana vaskularnim oboljenjima. Kada srce izgubi mogućnost da normalno pumpa krv u ekstremitete zbog arterioskleroze (stvrdnjavanje arterija), telo preuzme tu ulogu. Takođe, zbog smanjenog dotoka krvi, ne oseća se puls u stopalima (proverite gornju stranu ili zglobove). Kada stojite, stopala su vam svetlocrvena a kada ih podignete izgube boju, a koža je sjajna. Osobe koje imaju kardiovaskularni problem uglavnom znaju da ga imaju, ali retko znaju da imaju i problem sa cirkulacijom. Morate lečiti vaskularni problem da biste popravili cirkulaciju. Dlačice sa prstiju se retko vrate, ali na to se niko ni ne žali.
3. Problem: česti grčevi u nogama
Iznenadan bolan grč u nozi, kontrakcija mišića, može biti posledica vežbanja ili dehidratacije. Ako vam se često dešava, vama verovatno fali kalcijum, magnezijum ili kalijum. Grčevi se često pojavljuju bez ikakve najave, možete samo ležati i oni se pojavljuju kao pojedinačan grč ili u talasima. Pokušajte da pokrenete stopalo ili da masirate bolno mesto. Grč može da prestane i ako opustite mišić, stavite hladnu oblogu ili utrljate alkohol, zatim popijte čašu toplog mleka, zbog kalcijuma.
4. Problem: rana na dnu stopala koja neće da zaraste
Ovo je najozbiljniji znak da bolujete od dijabetesa. Povišeni nivo glukoze dovodi do oštećenja nerava u stopalima, što znači da i najmanja ranica, ogrebotina ili pukotina ne može da zaraste. Ona se može upaliti, inficirati i dovesti čak i do amputacije. Svaka rana koja se oseća na ustajalost je posebno opasna jer je to siguran znak da je ona tu već neko vreme. Drugi simptomi dijabetesa su glad, žeđ, često mokrenje, povećan osećaj umora i gubitak težine. Pod hitno je potrebno izlečiti čir i proceniti dijabetes kod lekara. Na svaka tri meseca morate posećivati lekara i vršiti procenu stanja, kao i što češće kontrolisati stopala.
5. Problem: hladna stopala
Najčešće se žene žale na ovaj problem i on može biti potpuno beznačajan, ali može značiti i problem sa tiroidnom žlezdom. Žene preko 40 godina starosti uglavnom imaju problem sa funkcionisanjem tiroidne žlezde koja reguliše temperaturu i metabolizam. Slaba cirkulacija je takođe moguć uzrok. Simptomi hipotiroidizma su razni i često vrlo suptilni (suva koža, depresija, umor, povećana telesna težina). Najbolje je koristiti pamučnu tkaninu ili vunu kako biste zagrejali stopala. Ako imate nekih zdravstvenih problema, obavezno spomenite lekaru i problem sa stopalima. Pored toga što se problem sa tiroidnom žlezdom rešava samo lekovima, nema drugog rešenja za hladna stopala.
6. Problem: debeli, žuti i ružni nokti
Gljivična infekcija se razvija obično ispod površine nokta i infekcija pod nazivom onikomikoza se može bezbolno razvijati godinama. Do trenutka kada postane ružna za oko, infekcija se može proširiti na ostale nokte ali i na nokte ruku. Može se javiti i neprijatan miris i nokti mogu potamneti. Naugroženije su osobe sa dijabetesom, sa slabom cirkulacijom ili osobe sa problemima imunodeficijencije, kao što je reumatični artritis. Kada vidite stariju osobu kako otežano hoda, vrlo je moguće da oseća bol pri hodu jer su mu nokti zadebljali, a teško ih je seći . Posetite pedikira ili specijalistu za stopala. Kada je situacija ozbiljna, lekovi koji se izdaju bez recepta uglavnom nemaju efekta, ali zato mogu uklaniti mrtve delova nokta lekovi za oralnu upotrebu u kombinaciji sa onim koji se mažu na zaraženo mesto.