Bolovi u stomaku koji “traže” pregled hirurga
Trbuh je najčešće mesto u dečjem organizmu u koje zaviruje hirurg. Teško je naći nekog u familiji, među komšijama i prijateljima ko nije operisao “slepo crevo”. Ova negativna popularnost zapaljenja slepog creva je i uzrok straha od hirurških oboljenja koja mogu da budu uzrok bola u trbuhu.
Apendicitis – upala “slepog creva” je jedna od najčešćih hirurških bolesti koje uzrokuju bolove u trbuhu kod dece.
Iako se ovaj naziv – slepo crevo – prilično odomaćio, on je anatomski pogrešan (ali ćemo ga ipak koristiti). Naime, slepo crevo je veliki deo debelog creva, zapravo jedan kraj debelog creva koji se “slepo” završava. Na njemu se nalazi apendiks – crvuljak crevnog tkiva, koji izgleda i nema drugu funkciju nego da nekima pravi probleme u vidu zapaljenja. Ovaj deo creva je zaista beskoristan u funkcionalnom smislu, ali u njemu se nalazi dosta tkiva koje je podložno zapaljenju. Zato je apendiks deo creva koji se lako upali.
Bolest obično počinje povišenom telesnom temperaturom, mukom i povraćanjem. Veće dete prvo prijavi da ga stomačić boli u predelu pupka. Taj bol se potom seli u donji desni deo trbuha, i tada se najčešće pojačava. Ono što je prilično karakteristično je da dete za dan, dva prilično “kljokne”. Naizmenično je razdražljivo i klonulo, neće da jede, jedva pije, a stomak polako postaje sve tvrđi. Ako pokušamo da pipnemo trbuh, dete oseća jak bol i brani se. Najveći broj dece sa apendicitisom nema proliv, već obično zatvor. Nije retko da je u početku stolica uobičajene konzistencije. Inače, ovo su karakteristične tegobe tipičnog zapaljenja slepog creva.
Treba imati u vidu da jedan broj mališana ima netipičan oblik bolesti, kada se slepo crevo ne nalazi na uobičajenom mestu. Tada se i tegobe razlikuju od tipičnih.
I druge, brojne hirurške bolesti mogu da budu uzrok veoma jakih bolova u trbuhu. Ipak, za skoro sve je karakteristično da se bol progresivno pojačava, opšte stanje deteta biva izrazito loše, a dete sve slabije jede i pije.
Postoje i neki retki, ali opasni uzroci bola u stomačiću kod dece. Na primer, bolesti metabolizma (porfirije), ili poremećaji žlezda sa unutrašnjim lučenjem (dijabetes). Ipak, ove bolesti prouzrokuju i druge tegobe, koje odvode dete kod lekara.
U situacijama kada dete izgleda dobro, raspoloženo i nema visoku temperaturu – treba sačekati da se vidi dalji tok bolesti. Kad prođe nekoliko sati, biće daleko jasnije o kakvom problemu se radi. Tada će roditelji, ali i lekar imati više dragocenih informacija.
Trbuh nema prozor pa da se vidi šta se unutra zbiva, zato je važno pratiti dete i blagovremeno konsultovati lekara. Nekada je neophodno da se dete pregleda više puta za dan, dva. A često se rade i rutinske laboratorijske analize (krvna slika i pregled mokraće) koje pomažu u postavljanju prave dijagnoze.
Većina dece sa bolovima u stomačiću ne završi kod hirurga, ali je potrebno biti strpljiv i pažljiv u praćenju deteta. Naravno, uz stručnu pomoć lekara. Čak i kada se čini da je sve u redu, a mame i tate strepe za dete, treba bar porazgovarati sa pedijatrom. On će umiriti uplašene roditelje i proceniti da li je neophodno da se obavi pregled.
Kada se brzo mora otići kod lekara?
Prvo i najvažnije je da roditelji razumeju da nisu svi bolovi u trbuhu opasni. Ipak, ima situacija koje traže brzu reakciju:
Ako dete ima visoku temperaturu, bolovi idu u naletima koji su sve češći i duži, a pritom dete izgleda sve gore – odmah se treba javiti lekaru.
Ukoliko dete stalno povraća, ne uzima tečnost (ili odmah povrati po uzimanju nekog napitka) – treba obaviti pregled.
Sve vrste bolova u trbuhu koje “idu” sa izrazito lošim stanjem deteta (klonulo, malaksalo, teško se budi…) – treba ozbiljno shvatiti i potražiti pomoć što pre.
* Sve informacije i saveti na Besnopile.com služe isključivo u edukativne svrhe i nisu zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko imate neka pitanja, nedoumice u vezi vašeg zdravlja ili zdravlja vašeg deteta, najbolje je da se konsultujte sa svojim lekarom.
Ass. dr Goran Vukomanović / yumama.com