Obratite pažnju na korišćenje društvenih mreža
Da li vaš partner provodi više vremena za računarom ili mobilnim telefonom nego što razgovara s vama?
Nedavno istraživanje pokazalo je da su osobe koje su vrlo aktivne na Facebooku i Twitteru sklonije konfliktima s partnerom i tome da dožive prevaru, raskid ili razvod.
Što više vremena osoba provodi na društvenim mrežama, to je stvarna veza s partnerom manje kvalitetna.
Obratite pažnju na iznenadnu promenu raspoloženja
Ako vaša veza traje već duže vreme, promene su normalne – vezano za ishranu, reagovanje na izazove ili iznenađenja i druge stvari.
Ali, iznenadna promena govora tela, od izraza lica do glasovnog govora može da bude upozorenje, smatra Lilijan Glas, bihevioralna analitičarka koja je radila za FBI i proučavala kako uočiti znakove obmane.
“Kada lažete, telo se menja, postaje napetije i nervoznije”, tvrdi Glas u svojoj knjizi ‘Govor tela lažljivaca’.
Obratite pažnju na ćutanje, lične napade ili ponavljanje pitanja
Znak da vaš partner laže je naprasno ćutanje. To se događa jer naš nervni sistem često odgovara na stres tako da isuši svu pljuvačku u ustima.
Druga stvar je to da je napad najbolja obrana, pa je prevarantu lakše da napadne nego odgovori na pitanje, pišu CIA-ini veterani Filip Hjuston, Majkl Flojd i Suzan Carničero u nedavno objavljenoj knjizi ‘Špijuniranje lažljivca’.
U studiji objavljenoj 2011, profesor psihologije sa Univerziteta UCLA Edvard Gizelman otkrio je da ljudi koji lažu učestalo ponavljaju pitanje pre nego što odgovore na njega, kako bi sebi dali vremena da smisle odgovor.
jutarnji.hr