Uz ovakav seks možete da živite sto godina

Bilo da ga zovete seks, snošaj ili vođenje ljubavi, svi znamo šta se dešava kada se uvučemo ispod pokrivača. Ali kako ovaj čin menja naše telo i um? I zašto toliko boli odbijanje?

Čin seksa pokreće lavinu hormona koji izazivaju osećaj zadovoljstva, sreće i zbližavanja, otkrivaju naučnici. Veliki broj studija dokazao je da je seks dobar za zdravlje, štiti nas od srčanih oboljenja i poboljšava raspoloženje.

ZAŠTO LJUBAV BOLI

Hormon koji se luči tokom seksa, oksitocin, poznat je i kao „hormon maženja“. On nas tera da spustimo gard i da više verujemo ljudima – kaže doktor Arun Goš, ekspert za seksualno zdravlje.

reklame

Ovaj hormon je ključan i za zbližavanje i podiže nivo empatije. Žene proizvode više ovog hormona, iako nije jasno zbog čega, a to znači da lakše spuštaju gard i zaljubljuju se u muškarce nakon seksa.

Međutim, problem je u tome što telo ne pravi razliku između materijala za udaju i usputne kombinacije – oksitocin se luči u oba slučaja. Prema tome, pored toga što vam pomaže da se zbližite sa čovekom vašeg života, takođe je i razlog zbog kog se osećate očajno kada se kratka veza završi.

Muškarci, sa druge strane, umesto hormona zbližavanja jednostavno dobijaju zadovoljstvo.

– Problem je u tome što se prilikom orgazma kod muškaraca luči hormone dopamine, hormone zadovoljstva. I ovaj nagon može da postane zavisnost – kaže doctor Goš.

Blamaža u seksu

ČESTO LJUBLJENJE ZNAČI BOLJI SEKS

Usne su pune nervnih završetaka – 100 puta više nego vrhovi prstiju. Kao rezultat toga, ljubljenje pokreće veliki broj mehanizama u mozgu i oslobađa hemikalije koje ublažavaju stres i podižu raspoloženje.

– Imaćete bolji seks, ako se pre samog čina ljubite. Zato seks iz ljubavi pričinjava više zadovoljstva od obične šeme za jednu noć – kaže Goš.

PRIRODNI LEK PROTIV BOLOVA

– Orgazam (više od seksa) može da blokira signale bola – kaže profesor Komisaruk.

Istraživanja na životinjama iz laboratorije i ljudima pokazala su da orgazam inhibira oslobađanje transmitera bola iz kičmene moždine tako da ne mogu da stignu do neurona u mozgu koji odgovaraju na bol, kaže on…

Image courtesy of imagerymajestic at FreeDigitalPhotos.net
Image courtesy of imagerymajestic at FreeDigitalPhotos.net

 

 

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.