– Ove pojmove je u psihologiju uveo američki psiholog Maršal Rozenberg. Metaforički, naravno, jezik žirafe znači posmatrati stvari odozgo i na taj način mirno i trezveno doći do toga šta želite. Za razliku od ovoga, jezik zmije, koja puzi po zemlji, označava one koji ne vide kontekst stvari, ni druge ljude, već odmah besno napadaju i imaju potrebu da se kroz svađu brane – piše Alo.
ŽIRAFA JE BORAC KOJI NE NAPADA
Kroz žirafu je predstavljena konstruktivna komunikacija. Ova životinja, kako navodi naša sagovornica, ima najveće srce od svih kopnenih sisara, oseća ga i može da čuje njegove otkucaje.
– Žirafa ima strašno dobar pogled odozgo, pa zato kažemo da je dobro da svoj porodični život nekada gledate iz te izmaknute perspektive. Zato za osobe koje jako dobro sagledavaju stvari, koje slušaju svoje srce i znaju šta im je važno, kažemo da govore jezikom žirafe. Takvim ljudima je razum značajan jednako kao i osećanja. Oni koriste intelekt da bi razlučili šta je stvarno, činjenično stanje, a šta proizvod procene.
– Kada govorimo jezikom žirafe, borimo se za sebe, ali tako da ne napadamo druge. Govorimo o tome kako se osećamo, šta nam treba i šta želimo. Otvaramo komunikacijski prostor tako da s drugima pregovaramo o razrešenju nesporazuma ili o tome kako želimo da naš odnos izgleda.