– Karta nam omogućava da brojeve posmatramo kao obrasce, formaciju prostih brojeva, dvostrukih brojeva, visoko složenih brojeva, množenje i deljenje, kao i nekoliko drugih sistema, koje, pretpostavljam, tek treba otkriti – rekao je on.

Sam dijagram je veoma intuitivan, što omogućava studentima da sagledaju kako svi brojeva zajedno funkcionišu – na osnovu spirale sa 12 mesta, 12, ili 12x (deljivo sa 12) je najkompozitniji sistem, zbog čega imamo 12 meseci u godini, 12 inča u stopi, 24 sati u danu, itd. 12 može da se podeli sa 2, 3, 4, i 6. Tako su i svi deljivi sa 12. Na svakih 12 brojeva postoji šansa da su 4 broja prosta. Oni se nalaze na pozicijama (zamislite časovnik) 5, 7, 11 i 1.

reklame

369

Čuvena je Teslina: “Kad biste znali za veličanstvenost brojeva 3, 6 i 9, onda bi u rukama držali ključeve univerzuma“. Ispostavilo se da, kada se ispituje Teslina “sprava”, digitalni koreni brojeva na pozicijama 3, 6, 9 i 12 stalno ponavljaju istu sekvencu: 3,6, 9! Da li je Tesla na to mislio? Na samoorganizovanje brojeva i njihove digitalne korene?

Teško je reći, ali izgleda da Greter misli upravo tako: “Ovo otkriće je fenomenalno. Kada bismo uspeli da đaci širom sveta koriste ovu tehniku i malo se sa njom igraju, i tako pomognu da razumemo kako je treba koristiti, onda bismo mogli da prevaziđemo našu kulturnu averziju prema matematici. Umesto učenja tablice množenja napamet, učili bismo položaje brojeva i tako bolje shvatili njihovo funkcionisanje”.

Huan Zapata, jedan od đaka gospodina Gartera, smatra da je ovo tako dobro, da: “Nekada sam govorio da sam nikakav matematičar, što kažu svi, ali sada sam u fazonu da je matematika previše laka“.

Ima još jedna interesantna stvar kod Tesline spirale. Dijagram je od 12/12/1912. godine. Greter i njegovi đaci žele da se 12. decembar proglasi za nacionalni praznik.

Telegraf.rs / Balkanpress.com

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.