Psihoterapeut Marvin Knittel koristi jedan nesvakidašnji metod kako bi ljudima pomogao da pronađu svrhu i smisao u životu. Na svom blogu on opisuje svoju primenu ovog metoda na slučaju 45- ogodišneg pacijenta pod imenom Džordž.
Marvin je poveo Džordža na jedno hipotetičko putovanje koje je za cilj imalo pronalazak životne mudrosti, koja se može steći jedino sagledavanjem života iz jedne druge perspektive – perspektive smrti.
Koliko god ovo morbidno zvučalo, ovakve seanse imaju za cilj razrešavanje nekih dilema, početak vedrijeg poglavlja u pacijentovom životu, aktivnije učešće u sopstvenom životu i ostvarenje osećanja ispunjenosti.
Prvo smo postavili “scenografiju”. Ona ima veliki značaj u psiho-drami, kaže Martin. Kada sam rekao Džordžu da ćemo prisustvovati njegovoj sopstvenoj sahrani, gledao me je kao da mi se u glavi otkačila neka daska, ali je ipak pristao. Dopustio je da ga fantazija obuzme. Zamislio je scenu sahrane do detalja, pogrebnika, kovčeg, pa čak i boju zidova kapele, broj prozora, šaru tepiha, ožalošćene goste i rođake… Sve što je bilo potrebno da scena deluje što realnije.
U ordinaciji smo postavili stolice tako da Džordž može da legne na njih kao da je u kovčegu. Igrao je ulogu pokojnika, a ja sam mu postavljao pitanja – kaže Martin. “Kada si umro?”, “Od čega?”, “Da si još uvek živ, šta bi uradio drugačije?” i slično…
Onda sam mu dao najvažnije uputstvo na seansi. Rekao sam mu: “Kad budeš razgovarao sa živim Džordžom, bićeš ispunjen mudrošću.” U psiho-drami je ključno da se pacijentu pred očima izgradi ličnost mudraca, kojoj će se vraćati. U ovom slučaju, taj mudrac će biti on sam, samo kao pokojnik.
Rekao sam pokojnom Džordžu: “Za života si bio prezazuet potragom za smislom svoog života. Tvoj pogled na život je sada drugačiji i mudriji. Daj živom Džordžu savet”. Pokojni Džordž je zatim naveo dugačku listu stvari koje bi živi Džordž mogao da radi, uključujući i to da može da preduzima više rizika, da bude manje uplašen i da manje okleva prilikom donošenja odluka.
Više o metodi psiho-drame Marvin Knittel piše u svojoj knjizi Counseling and Drama, Psychodrama A’ Deux, (2009) u kojoj opisuje 8 slučajeva primene ovog zanimljivog načina u pomaganju pacijentima da ponovo pronađu smisao u svom životu.
psychologytoday.com / besnopile.rs