Ovo morate da znate o klima uređajima. Nepravilno korišćenje rashladnih uređa može dovesti to ozbiljnih posledica
Nepravilno korišćenje sistema za rashlađivanje može dovesti do čestih glavobolja, prehlada, išijasa i bolova u vratu, ali i do astme, bronhitisa i ozbiljnih infektivnih oboljenja
S toplijim temperaturama, koje svi željno iščekuju, počinje i sezona korišćenja klima-uređaja.
Međutim, sagovornici Kurira upozoravaju da nepravilno korišćenje ovih sistema za rashlađivanje može dovesti do čestih glavobolja, prehlada, išijasa i bolova u vratu, ali i do astme, bronhitisa i ozbiljnih infektivnih oboljenja!
Izvor zaraza
– Pravilno održavanje klima je od izuzetnog značaja jer se u njima talože različite bakterije, virusi, gljive i plesan. Najopasniji među njima su virus koksaki, koji napada srce, i bakterija legionela, koja može izazvati brojne probleme, pa čak i smrt! – priča za Kurir dr Tatjana Radosavljević i dodaje da u Srbiji još uvek nije dovoljno prepoznat ovaj problem, te se klime ne održavaju na pravi način.
Prema njenim rečima, u rashladnim uređajima mogu se zapatiti i alergeni koji mogu podstaći napade bronhitisa i alergija. A, kako kaže, posebno visok rizik od obolevanja postoji u velikim centralizovanim rashladnim sistemima i poslovnim objektima gde radi puno ljudi.
Temperature
– Pored ovih bolesti, opasnost preti i od nepravilnog podešavanja temperature na kojoj klima radi. Velike razlike između spoljne i temperature u sobi, veće od 12 stepeni Celzijusa, utiče vrlo loše na opšte stanje organizma. Krvni sudovi se ne mogu tako brzo skupljati i širiti kako se menja temperatura, pa su u letnjim mesecima česti prehlade, curenje iz nosa, ukočenost vrata, ali i glavobolje i nervoza – upozorava dr Radosavljević, koja zaključuje da su klima-uređaji spas, ali da ih je potrebno koristiti na pravi način.
Evo i nekoliko saveta:
KAKO OČISTITI FILTERE NA KLIMI
1. Isključiti struju
2. Skinuti poklopac
3. Oprati poklopac na kojem se nalaze otvori za prolaz vazduha
4. Filtere potopiti u mlaku vodu (do 30º C), u koju opciono može da se doda neko sredstvo za čišćenje
5. Potopljene filtere ostaviti da stoje do 30 minuta
6. Isprati ih mlazom vode
7. Osušiti i vratiti u klima-uređaj
8. Ukoliko klima-uređaj koristi neki specijalan filter, potražiti uputstvo za njegovo čišćenje
RAZLIKA IZMEĐU TEMPERATURE U PROSTORIJI I NAPOLJU NE SME BITI PREVELIKA
OPASNOSTI KOJE VREBAJU
– Legionela
– Koksaki virus
– Kolaps usled temperaturne razlike
– Grčevi I paraliza
– Alergije
– Bronhitis
– Glavobolje
– Hronični umor
Izvor: Kurir