Kulturni život nije se mogao zamisliti bez kafane. Svaka inicijativa, sastanci od značaja za dalji tok kakvog književnog poduhvata, rađali su se za kafanskim stolom. Klubovi pojedinih organizacija, esnafa i udruženja, čak i radničke berze imali su tu uvek otvorena vrata. U zoru bi se u njima zaticali tesači, moleri, stolari, kovači. Poslodavci koji bi prošli tuda ne bi gubili vreme tražeći radnike – oni su spremno čekali u kafani.

Drumske kafane na periferiji zvale su se mehane. Poznate u gradu su bile: Vuletova mehana, Gospodarska mehana, Čedićeva mehana, Despotova mehana, a u njima je sedela specifična fela: seljaci koji bi odnosili na pijace voće, sir, mleko, živinu i trgovci robom.

reklame

Nušić se sa setom prisećao kako su ćevapčići (koji su iz Leskovca direkt preko Niša sa uživanjem dočekani u starom Beogradu) bili glavna stvar u gradu. A onda su, nažalost “kao i svi ostali mezetluci, zajedno sa kafanicama starog stila, sa čokanjčićima, džezvama za kafu, ciganskim orkestrom sa raštimovanim violinama i poderanim pevačkim grlima” stidljivo koraknuli unazad pred brzim vozom tempa novoga života.

By Orjen - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5122424
Kafana “Znak pitanja”; foto: wikipedia

Neobični nazivi beogradskih kafana

I danas imena starih beogradskih kafana izazivaju pažnju i pitamo se zašto su se baš tako zvale.

Naročita imena beogradske kafane su dobile mestu na kome su postojale, bez namere da im to bude ime. Kafana Tekija se nalazila u blizini tekije na Velikoj pijaci pa su je tako i prozvali: Kafana kod Tekije. Isto važi i za ova imena: Topdžiska kafana, Astronomska kula, Ladno kupatilo, Čubura, Veliki basamaci, Narodna skupština…

Drugi način na koji su kafane dobijale ime bila je kakva oznaka ili predmet koji se u njihovoj blizini izdvajao. Na primer: Dva jablana ili Kod palidrvca (nalazila se u neposrednoj blizini prve naše fabrike palidrvaca, na Dorćolu). Kod tri šešira – tu je ranije bila radionica (fabrika) šešira gospodina Dimovića. Na kući su od lima bila izrezana tri šešira koja su simbolično predstvaljala firmu. I kad je fabrika prestala sa radom i umesto nje se otvorila kafana, ponela je isto ime, a simboli ostali isti.

Evo još nekih smešnih naziva: Čamdžijska kafana, P’ceto koje laje, Kod lepog izgleda, Tri seljaka, Seljančica, Tri ključa, Musa, Crni orao, Crni konj, Bosfor, Poslednji groš, Kod dva panja, Kod dva narednika, Kazel, Ostrvo Svete Jelene, Sablja dimiskija, Biciklista, Klanica, Daj dam, Kod sedmog kilometra, Kod pocepanih gaća, Tri bika, Babuna, Belo jagnje, Bums Keler, Dva tesača, Dva plovna, Dva tigra, Elita, Zlatna slavina, Zlatni opanak, Mladi Mavarin, Sedam čunova, Radnička kooperativa, Rascvetana višnja, Crni petao, Suvi đeram, Srebrni konj, Crni Arapin, Švajcarija, Štajnbruk.

…nastavak na sledećoj stranici…

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.