Naučnici objasnili: ZAŠTO U TUĐEM KREVETU LOŠE SPAVAMO?

Svima nam je poznato okretanje po krevetu prve noć na nekom novom mestu.

 

Spavanje već dugo fascinira naučnike, a prva istraživanja sprovedena su još u antičkoj Grčkoj. Ali, naučnici su tek nedavno otkrili razlog zašto je ljudima teže da zaspe prve noći u nekom novom okruženju.

reklame

Još od pre se ovaj fenomen spominje pod nazivom “noć prilagođavanja” ili “efekat prve noći“; ali niko dosad nije kopao dublje u razloge zašto se on javlja kod mnogih ljudi.

Istraživanje je provedeno na Univerzitetu Braun, a tako je otkriveno kako tokom prve noći na nepoznatom mestu jedna hemisfera našeg mozga ostaje budnija od druge za vreme dubokog sna, u stanju spremnosti za slučaj nevolje.

PODSVEST VAS OPOMINJE: Ovako snovi otkrivaju bolesti tela

Osim toga, istraživači su otkrili kako buka ima još jači učinak na naša čula u takvoj situaciji, zbog čega je verovatnije da ćemo se buditi tokom noći.

Drugim rečima, tokom noćenja na nama nepoznatom mestu, deo našeg mozga je na oprezu i stražari, kako bi se u slučaju bilo kakve nevolje moglo pravovremeno reagovati.

Kako zaključuju istraživači, to je nasledstvo dana kada je čovek spavao u pećinama pa je takva okolina vrvela raznim pretnjama za njegovu sigurnost.

Dakle, nema potrebe da spavate s jednim okom otvorenim, jer vaš mozak odrađuje sav posao!

index.hr

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.