Oralna kontracepcija štiti
Da, ali jedino vas štiti od trudnoće! Oralna kontracepcija neće sprečiti da dobijete polno prenosivu bolest već isključivo kondom.
Oralni seks je bezbedan
Oralni seks je bezbedan ako ne želite da ostanete trudni. Međutim, iako je rizik od zaraze manje nego prilikom vaginalnog ili analnog seksa, određeni rizik za dobijanje polno prenosive bolesti i dalje postoji. Šta više, neke infekcije se lakše šire oralno, nego vaginalnim putem, kao što su herpes, gonoreja i sifilis.
Test za utvrđivanje polnih bolesti je jako bolan
Nije bolan, samo može biti neprijatan i zbog toga ne postoji ni najmanji razlog da se bojite tog testa. I za muškarce i za žene testiranje najčešće uključuje uzimanje uzorka urina, vanjski, najčešće samo vizuelni pregled. Često uključuje i uzimanje uzorka krvi ili bris genitalnog područja.
Lečenje polnih bolesti je skupo
Mnogi ljudi koji osete tegobu ne žele da odu kod urologa ili ginekologa jer misle da će ih uspostavljanje dijagnoze i lečenje “skupo koštati”. Znajte da je veliki broj pregleda u potpunosti pokriven obaveznim zdravstvenim osiguranjem, ali ukoliko i nije, nek vam na umu bude samo jedna rečenica: “zdravlje nema cenu”.
Samo homoseksualci i narkomani imaju HIV
Virus HIV-a može se preneti na različite načine, uključujući i seks. Međutim, morate biti svesni da u tom slučajno nije važno kakva je vaša seksualna orijentacija, kojeg ste pola i jeste li imali mnogo seksualnih partnera. Svako ko je seksualno aktivan, izložen je riziku da se zarazi HIV-om.
Bolest će proći sama od sebe
Često ni kijavica neće da prođe “sama od sebe”, a kamoli neka polno prenosiva bolest. Ukoliko odgađate lečenje mogući su dugotrajni problemi.
Jednom sam je preležao, više neću
Polno prenosive bolesti nisu boginje, pa da ih jednom preležite. Znajte da istu bolest možete dobiti nekoliko puta. To što ste neku od bolest već imali, ne čini vas imunim i sigurnim.
alo.rs