Najbolji lek u kritičnim trenucima: Deca bolje podnose stresne situacije kada su u društvu bliskih prijatelja, tvrde kanadski stručnjaci.
Pisci i pesnici odavno su odale počast prijateljstvu , ali ovog puta su naučnici ti koji tako nešto tvrde, prenosi francuski list “Figaro”.
Tim stručnjaka sa univerziteta “Konkordia” iz Montrela zajedno sa svojim američkim kolegema sa univerziteta iz Sinsinatija i Omahe ispitivali su na preko stotinu deca uzrasta od 10 do 11 godina u jednoj školi u Montrelu kako na njih utiču stresne situacije i koji je najbolji način da ih prevaziđu.
Psiholozi su četiri dana zaradom zahtevali od dece da nekoliko puta dnevno pričaju o negativnim iskustvima koja su doživela pre dvadesetak minuta, i da opišu kako se osećaju, mereći im istovremeno nivou kortizola, takozvanog hormona stresa.
Deca koja su bila u društvu dobrog druga tokom nekog negativnog iskustva, lučila su manje kortizola pa je i efekat stresne situacije bio daleko manje uočljiv.
“Ovo je veoma važno otkriće jer preterano lučenje kortizola, “hormona stresa” može da dovede do značajnih psiholoških modifikacija kao što je imunosupresija, potiskivanje i oslabljivanje normalne imunološke reakcije organizma kao posledica dejstva razlicitih stresnih situacija kao i do raznih metaboličkih poremećaja, objasnio je u studiji objavljenoj u američkoj naučnoj reviji “Razvojna psihologija” vođa tima ove grupe psihologa Vilijam Bukovski.
To je prvi put da je na naučni način objašnjen pozitivan učinak prijateljstva u dečijem uzrastu kada su ona izložena nekom negativnom iskustvu.
U ranijim studijama je već objašnjen pozitivan efekat bliskog prijatelja u periodu adaptacije dece u novoj sredini.
“U naučnoj javnosti, najčešće se stavlja akcenat na značaj porodične podrške deci u slučajevima teških bolesti, ali nove studije ukazuju da je pozitivan efekat prijateljstva dalekosežniji”, objašnjava Bukovski.
Ovakvim zaključcima idu u prilog i istraživanja australijskih stručnjaka sprovedena pre desetak godina koja su potrvdila da prijateljstvo i kod starijih ljudi igra veću ulogu u ozdravljenu nego porodica.Naime, prema rezultatima te studije smrtnost je smanjena za 22 odsto kod osoba okruženih prijateljima u odnosu na obolele bez bliskih prijatelja, dok okruženje članova porodice nije imalo nikakav efekat.
Stručnjaci naglašavaju važnost “realnih prijateljstava” koji su tu u konkretnoj životnoj situaciji podsećajući da društvene mreže i prijateljstva te vrste imaju negativan učinak jer čak za 60 odsto povećavaju rizik od gojaznosti.
tanjug / pressonline.rs