Iako i muškarci i žene spontano zevaju, veća je verovatnoća da će to napraviti žene, a studija koju su uradili naučnici s italijanskog univerziteta u Pizi objašnjava i zbog čega je to tako

Naučnici s italijanskog univerziteta u Pizi ustanovili su da je zevanje kao odgovor na istu radnju motivisano društvenim i rodnim faktorima.

“Pređašnje studije povezivale su ‘zarazno’ zevanje s umorom i dosadom.”

reklame

Naime, ono pokazuje našu dozu empatije tj. sposobnost da saosećamo s drugim ljudima.

cat-653633_960_720

Stručnjaci su testirali ljude u stotinama različitih društvenih situacija i zaključili da podsvesno imitiramo emotivno stanje drugih osoba kroz zevanje i facijalne ekspresije. Oni ispitanici koji su unutar 3 minute ‘uzvratili’ zevanje bili su intenzivno uključeni u komunikaciju s osobom i povezani s njihovim osećajima.

Iako i muškarci i žene spontano zevaju, veća je verovatnoća da će to napraviti žene jer je dokazano da lakše uočavaju raspoloženje i emocije drugih ljudi. Takođe je ustanovljeno da se zevanje kao odgovor češće i lakše događa kada smo u društvu bliskih prijatelja i porodice, a manje kada smo u društvu poznanika.

“Zevanje kao odgovor češće se događa kada smo u društvu bliskih prijatelja i porodice.”

Naučnici kažu kako je ovo istraživanje potvrdilo da je ovaj fenomen povezan s društvenom bliskošću i da pol utječe na njega. Ranije studije povezivale su ‘zarazno’ zevanje s umorom i dosadom, dok su neke utvrdile kako ima ljudi koji su otporni na ovu radnju.

Zadovoljna.hr / NEWSWEEK.RS

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.