“Možemo predvideti od ranog života kojoj će osobi posle biti potrebna socijalna pomoć. Naša istraživanja pokazuju da su to ljudi kojima kao maloj deci nikad nije pružena šansa koja je pružena ostalima” izjavila je prof. Teri Mofit sa King koledža, koautorke studije.

“Nadam se da naša studija neće hraniti predrasude. Nadam se da će ovo istraživanje kreirati javno saosećanje i političku volju da se toj deci, odnosno njihovim obiteljima, pruži potrebna podrška kako bi imala bolji start u životu”, je prof. Mofit.

reklame

Ključni nalazi

Ovo istraživanje komentarisala je psihologinja doc. dr. Ivana Hromatko s Filozofskog fakultetu u Zagrebu.
– Takozvana Dunedin studija je istraživanje impresivnog opsega: longitudinalne studije koje traju, poput ove, četrdesetak ili više godina vrlo su retke. Dva su ključna nalaza ove studije. Prvo, mali deo praćene populacije odgovoran je za veliki deo loših životnih ishoda, tj. ishoda koji predstavljaju finansijski teret za društveni sisitem”m rekla je Hromatkova.

“Znači li to da će svaki trogodišnjak čiji govor zaostaje za govorom njegovih vršnjaka postati kriminalac i korisnik socijalne pomoći? Ne. Ali, ovakva identifikacija najugroženijih grupa mogla bi da poslužiti kao alat u osmišljavanju ranih intervencija i programa koji bi na kraju mogli da redukuju broj takvih nepoželjnih ishoda i s njima povezanog ekonomskog tereta”, zaključila je dr Hromatko.

kurir.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.