kako se kiseli kupus
Kupus foto Pixabay

Ovako se kiseli kupus: Kupus je jedna od retkih, ako ne i jedina, prirodna namirnica gde je čovek uspeo da poboljša prirodu, tj. poveća nutritivna svojstva kroz proces kiseljenja.

Naime, kupus kroz procese kiseljenja fermentacijom stvara izuzetno aktivan kobalamin (Vitamin B12), koji se inače nalazi isključivo u namirnicama životinjskog porekla. Iz tog razloga kiseli kupus je neizostavna prehrambena namirnica. Plus, u 100 g kupusa ima 50 mg vitamina C tako da se može odlično nositi sa prvacima kada je ovaj vitamin u pitanju, limunom, kivijem, narandžom.

Lekovita svojstva

reklame

– osvežava duh i deluje na dobro raspoloženje, zahvaljujući boljem iskorištavanju belančevina;
– organizam čini otpornim na stres;
– aktivira pozitivne promene u mozgu i živcima;
– podstiče stvaranje gvožđa u krvi;
– pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca;
– stimuliše rad ćelija i deluje na pomlađivanje;
– pomaže kod izgradnje kostiju;
– reguliše i smanjuje količinu masnih sastojaka i holesterola u krvi, a isto tako i podstiče metabolizam masnih ćelija;
– jača imunitet i povećava snagu mišića;
– doprinosi obnavljanju istrošenog vezivnog tkiva.

kupus salata kako se kiseli kupus
kako se kiseli kupus

Kako kiseliti kupus – recept

Potrebno vam je:

– 15kg kupusa i 1 kg soli
– ili 30kg i 2 kg soli

Priprema:

Zreli kupus, čvrstih glavica, očistiti od oštečenih listova i oštrim nožem izdubiti “koren”. Napravljeno udubljenje ispuniti solju.

Na dno bureta posuti so i na to slagati posoljene glavice kupusa, u prostore između glavica staviti čevtrtine kupusa ili po želji još manje delove. Možete i narendati kupus, posoliti i s takvim narendanim kupusom puniti plastične kesice koje se morate izbušiti i čvrsto zatvoriti, i sa tim kesicama se mogu ispuniti prostori između glavica kupusa, a kod upotrebe nije ga potrebno više rezati.

Kad smo poslagali sav kupus, još dodatno posolimo sadržaj u buretu i dodamo vode da kupus bude gotovo sav u vodi. Ne treba biti sav zato što će se njegov volumen smanjiti pa će “sesti” u bure u čemu mu pomaže pljosnati kamen, vrećice s vodom, flaše s vodom ). Pre stavljanja težine dobro je staviti pritiskivač ( plastični, drvene letvice ).

Nakon nekoliko dana treba kupus prekontrolisati i dodati vode, ako je potrebno, a u sledećim danima skupljati penu koja se stvara na površini vode. Ponekad je potrebno oprati i pritiskače. Kupus spremljen na taj način u dobrom prostoru može trajati do kasnog proleća ukoliko ga zbog visoko vrednih sastojaka i finoće pre toga ne potrošite.

Izvor: Coolinarika/Wikipedia

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.