Kako bi trebalo da izgleda savršen CV

Forma CV-a

Prilikom pisanja, preporučljivo je da CV bude na A4 formatu, i da ne prelazi jednu stranu, izuzev ako Vaše radno iskustvo nije veoma bogato ili ako se za posao za koji konkurišete ne traži detaljan CV. Prilikom izbora fonta, bitno je da bude ozbiljniji i prilagođen nameni, a preporučeni fontovi su Calibri, Times New Roman, Arial ili Tahoma. Veličina fonta ne bi trebalo da prelazi 12, jer veliki font deluje veoma neozbiljno i ostavlja loš utisak. Preporučuje se da veličina fonta bude od 10 – 12, zavisno od vrste fonta.

 

Prilikom sastavljanja, neophodno je da se pridržavate sledećeg:

reklame

1. Uvek koristite samo jedan font.

2. Boja u celom tekstu treba da bude ista (preporučljivo je da to bude crna ili tamno-siva).

3. CV ne bi trebalo da pišete velikim slovima.

4. Tekst treba da ispoštuje pravopisna pravila (slova treba da imaju kvačice, č, ć, š, i slično, takođe umesto đ ne koristite nepravilni oblik dj).

5. U tekstu ne naglašavajte previše određene reči tako što ćete neke podvlačiti, staviti u formu italic, bold, i sl.

Lični podaci

U ovom delu neophodno je uneti sledeće podatke:

1. Ime, prezime, vaše kontakt podatke (adresu stanovanja, broj telefona, e-mail adresu).

2. Vaša fotografija nije neophodna, osim ako se to ne traži u zahtevima konkursa/poslodavca. Ako stavljate fotografiju, onda je poželjno da bude veličine kao u Vašoj ličnoj karti, a na kojoj nikako ne smete izgledati neozbiljno, zbog utiska koji treba da ostavite pre mogućeg prvog kontakta.

Obrazovanje

U deo o obrazovanju treba da unesete sledeće:

Stručna sprema, odnosna srednja škola ili fakultet koji ste završili. Ovaj deo treba da sadrži i podatke kao što su: mesto škole ili fakulteta, najskorije stečeno obrazovanje, dakle, prvo najviše obrazovanje, pa prema nižem (master/magistarski, fakultet, srednja škola).

Prosek je poželjno navesti samo ako je on iznad 8,00.

Radno iskustvo

U delu o radnom iskustvu neophodno je navesti:

Sva ranija radna mesta i firme u kojima ste radili, kao i radno mesto na kojem ste bili zaposleni.

Navesti sve poslove koje ste tokom radnog iskustva obavljali, a koje nisu navedeni u opisu radnog mesta.

Ako ste obavljali neke poslove koji nisu odgovarajući za radni mesto na koje konkurišete, njih nije nužno detaljno opisivati.

Kao i u slučaju obrazovanja, i ovde navedite prvo najskorije radno iskustvo.

Poznavanje stranih jezika

Neophodno je da navedete sve strane jezike koje poznajete, ali isto tako da navedete i koliki je Vaš nivo poznavanja (odličan, srednji, osnovni). Ovde treba tačno i istinito da navedete sve podatke, jer sve što navedete možete uskoro morati da potvrdite u praksi, pa tako poslodavac veoma jednostavno može da potvrdi sve Vaše tvrdnje koje ste naveli prilikom sastavljanja CV-a.

Poznavanje rada na računaru

Navesti sve programe koje znate da koristitite, ali i ovde isto tako kao i što je slučaj sa poznavanjem stranih jezika, realno i istinito.

Seminari i kursevi

Učešće na seminarima i kursevima se obavezno navodi, jer tako sebe predstavljate kao osobu koja uči, radi na sebi, i spremna je da se usavršava. Ovaj deo je veoma bitan ako ne posedujete nikakvo radno iskustvo.

Sposobnosti i veštine

U ovom delu navodite sve Vaše sposobnosti i veštine bez obzira da li su one neophodne za radno mesto na koje konkurišete.

Obaveno navedite da li posedujete vozačku dozvolu.

Lične osobine

Ovde navodite sve Vaše lične osobine koje su neophodne za radno mesto na koje konkurišete poput:

Komunikativnost

Upornost

Timski rad, i sl.

Ostalo

U ovo polje navedite ono što mislite da je važno, a niste to naveli ranije u prethodnim rubrikama. Ovde možete navesti informacije poput one da imate sopstveni automobil, i slično.

 

 

 

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.