Kad muškarac voli, on voli svim srcem: Šta muškarce čini “jačim” polom? Imaju jače logičko mišljenje, ali teže podnose stres. Mnogo lakše donose značajnije životne odluke, muška prijateljstva su trajnija.
On je mužjak, otac, ratnik, vođa, ljubavnik. Na svojim plećima nosi veliki teret, jer od njega se očekuje da izdržava porodicu, da bude stub i oslonac, da uvek ima rešenje ili barem ideju kako rešiti problem. On treba da bude jak, ozbiljan, odgovoran, nepokolebiv. Ne sme da se plaši, ne sme da plače, ne sme da pokaže slabost. Otprilike ovako u mnogim kulturama izgleda vizija kako bi muškarac trebalo da se ponaša. Iako živimo u modernom vremenu, kada su se i prava i obaveze polova skoro izjednačila, muškarci i dalje nose titulu “jačeg pola”. Ali, to ipak nije bez razloga, tvrde stručnjaci.
Najnovija istraživanja pokazala su da se muški i ženski mozak toliko razlikuju da bi, maltene, mogli da kažemo da postoje dva ljudska mozga. Na toj teoriji počiva i bestseler američkog psihologa Džona Greja, “Muškarci su s Marsa, a žene sa Venere”, koji se temelji na ideji da se polovi potpuno razlikuju, najviše po načinu razmišljanja i emocionalnom reagovanju. Naučnici su do skoro bili skloni da te razlike objašnjavaju različitim delovanjem hormona i fiziološkim razlikama u telu i mozgu, ali psiholozi sve više tvrde da bitan uticaj imaju i socijalne okolnosti, način vaspitanja, okruženje, predrasude…
PROČITAJTE: Ako muškarac može o tebi da kaže ovih 11 stvari, OSTAĆE PORED TEBE ZAUVEK
Činjenica je da muškarci i žene luče drugačije hormone koji bitno utiču na formiranje stavova i ponašanja, kao i da im je mozak potpuno drugačije strukture. Muški je veći po masi, ali zato ranije stari, tvrde stručnjaci, što objašnjava činjenicu da oni češće pate od demencije, tj. Alchajmerove bolesti. Dečaci češće pate od autizma, disleksije, poremećaja pažnje, šizofrenije…
Muški mozak ima više “sive mase” što im omogućava da se bolje fokusiraju na posao, odnosno sposobniji su od žena da iz glave “isključe” stvari koje ih ometaju da dođu do rešenja, tvrdi američki psiholog Ruben Gur.
Neki delovi muškog mozga upadljivo su veći nego kod žena. Perijetalni režanj, na primer, kod muškaraca je veći na levoj strani, što znači da su muškarci superiorniji u rešavanju matematičkih zadataka, da bolje logički zaključuju. Tok njihovih misli je linearan, lakše zaključuju dedukcijom, što im u mnogim profesijama daje prednost.
Žene koriste obe hemisfere paralelno (desna je povezana sa vizuelnom i prostornom kontrolom, a leva kontroliše jezik), dok muškarci bolje obrađuju informacije u levoj hemisferi, zbog čega se bolje snalaze u prostoru.
Žene lakše komuniciraju, bolje čitaju znake neverbalne komunikacije i imaju izraženiju sposobnost empatije, ali muškarci ređe pate od osećaja teskobe i anksioznosti. Zbog razlika u korišćenju moždanih hemisfera muškarci su više okrenuti spoljnom svetu, dok su žene orijentisanije na unutrašnji, odnosno lični svet.
Različiti hormoni odgovorni su za to što muškarci teže podnose stres. Istraživanja naučnika sa Univerziteta Stenford pokazala su da žene više luče oksitocin, a kod muškaraca stres ima negativnije posledice na zdravlje.
PROČITAJTE: NAJLUĐE LJUBAVI ZODIJAKA: 6 astro parova kojima je teško kad su zajedno a još teže kad nisu
Oni reaguju tako što ne misle o tome, pobegnu i potisnu problem, dok žene razvijaju strategije i neprestano misle kako sebi da pomognu. Međutim, muškarci mnogo lakše donose značajnije životne odluke i ne opterećuju se mnoštvom detalja, već vrlo dobro znaju šta hoće i ka tom cilju idu hrabrije nego žene.