Svako živo biće sanja da jednog dana upozna nekog ko će mu biti onaj pravi saputnik kroz život, podrška i ljubav. Međutim, šta se desi kada se te nade i želje okrenu protiv nas?
Glavni izvor depresije u vezama je neka vrsta poremećenog odnosa moći. Mnoge se žene, uprkos činjenici da veoma vole svoje partnere, u vezama osećaju kao da se guše, stešnjeno i depresivno. Evo zašto je to tako:
Partner im nameće svoju volju
U želji da ispoštuju čoveka koga vole i pokažu svoju ljubav žene često napuštaju svoja prethodna interesovanja, prilagođavaju se njegovom načinu života, popuštaju njegovim željama i rade što šta da udovolje svom muškarcu. Tako neprimetno gube sebe, zaboravljaju na svoje želje i maštanja. Sve to što potiskuju, čineći brojne kompromise, vraća im se kao bumerang u obliku bezvoljnosti i depresije.
Žena dopušta sebi da muškarac nad njom vlada, jer zaslepljena osećanjima veruje u njegov rezon i dobre namere. Možda su to u početku ustupci koji deluju kao sitnice – poput oblačenja malo duže suknje, stavljanja diskretnije šminke, ostajanja u kući umesto uobičajenog izlaska sa drugaricama… Međutim, vremenom se broj takvih ustupaka gomila, zahtevi postaju veći i sve više zadiru u samu srž njene ličnosti…
4 sigurna znaka da vas muškarac vrti oko prsta! A ko je tu kriv?
Partner ih često kritikuje
Kao i kod prethodne stavke, žene su sklone da kritiku voljenog bića prihvate kao dobronamernu. Međutim, konstantno kritikovanje vodi tome da se osećaju nedovoljno vrednima, nedovoljno dobrima, nedovoljno lepima, nedovoljno pametnima… Na taj način u njima postepeno gasne samopouzdanje i bledi sjaj u njihovim očima. Pretvaraju se u senku onoga što su nekada bile.
Partner ih kontroliše
Kada žena dopusti da se partner umesto nje pita o tome s kim će ona da se viđa, šta će da kupuje, koliko će da troši, da li će i koliko da radi, koliko često će posećivati svoju rodbinu, šta će da oblači… oduzima joj moć odlučivanja o sopstvenom životu. Ta bespomoćnost je jedan od glavnih izvora depresije.